لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

برخورد پلیس مصر با معترضان به حکم تبرئه حسنی مبارک در قاهره


پلیس مصر با پرتاب گاز اشک‌آور و فشار قوی آب، تلاش کرد تظاهراتی که بیش از ۱۰۰۰ نفر در آن شرکت داشتند را پراکنده کند. تظاهرکنندگان به حکم دادگاهی اعتراض داشتند که روز شنبه اعلام شد و بر مبنای آن حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری اسبق مصر از اتهام قتل تظاهرکنندگان ضددولتی در سال ۲۰۰۱ میلادی تبرئه شد.

مقامات مصر می‌گویند دست کم ۲ نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات اخیر کشته و ۹ نفر مجروح شدند.

محمد رشیدی، قاضی دادگاه پیش از اعلام حکم تبرئه اتهامات آقای مبارک و هفت مقام سابق دیگر دولت مصر، برای دقایقی برای جمعیت حاضر در دادگاه سخنرانی کرد. او از روزنامه‌نگاران خواست تا وقتی حکم ۱۴۳۰ صفحه‌ای را مطالعه نکرده‌اند، از هرگونه اظهارنظر خودداری کنند.

حسنی مبارک و پسرانش، علا و جمال، از اتهام فساد نیز تبرئه شدند. حامیان مبارک در دادگاه به دنبال صدور حکم تبرئه فریاد شادی سردادند و پسران و وکیلان مدافع با او دیده‌بوسی کردند. آقای مبارک در حال حاضر حکم حبس ۳ ساله به اتهام اختلاس را می‌گذراند.

گروهی دیگر از حامیان حسنی مبارک نیز شامگاه شنبه در مقابل بیمارستان نظامی محل نگهداری او در محله معادی در حومه قاهره، تبرئه شدن او را جشن گرفتند.

تلویزیون العربیه به نقل از فرید الدیب، وکیل مدافع ارشد آقای مبارک گفت موکلش به زودی آزاد می‌شود، چرا که اکنون بیش از سه سال است که در بازداشت بسر می‌برد.

اتهامات علیه مبارک، وزیر کشور و شش مقام ارشد امنیتی دیگر دولت مصر در زمان ریاست جمهوری او، اولین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) در دادگاه مطرح شد. آنها از جمله به مسئولیت قتل ۲۳۹ نفر از تظاهرکنندگان در جریان قیام‌های مردمی علیه حکومت او متهم شدند و در نهایت آقای مبارک ناگزیر به کناره‌گیری شد. او در سال ۲۰۱۲ به حبس ابد محکوم شد و یک سال بعد، بنا به درخواست وکلایش، آن حکم لغو شد و دادگاه تجدیدنظر آغاز شد.

با زندانی شدن مبارک، مصر اولین انتخابات ریاست جمهوری دموکراتیک را تجربه کرد و در آن محمد مرسی به پیروزی رسید. هنگامی که رئیس‌جمهوری جدید و اسلام‌گرای مصر تلاش برای اسلامی کردن قانون اساسی را آغاز کرد، ارتش مصر وارد عمل شد و به روند ساقط کردن او کمک رساند.

عبدالفتاح السیسی، از رؤسای امنیتی ارشد مصر در زمان مبارک، در حال حاضر رئیس جمهوری مصر است.

ارتش مصر که تظاهرات اعتراضی در واکنش به حکم تبرئه مبارک را پیش‌بینی می‌کرد، هلیکوپترهای نظامی را در صبح شنبه بر فراز قاهره به پرواز درآورد و ماموران پلیس میدان تحریر را نیز بستند.

گروه‌های اسلام‌گرا جمعه را روز اعتراض عمومی اعلام کردند، اما این برنامه با حضور سنگین پلیس در بسیاری از مناطق انجام نشد. چندین نفر در منطقه مطاریه قاهره کشته شدند و چندین مامور نظامی نیز در جریان یک تیراندازی از داخل خودرو کشته شده‌اند.

حسنی مبارک در جلسه دادگاه ماه اوت، با نطقی پرحرارت به دفاع از عملکردش در سال‌های ریاست جمهوری خود پرداخت و گفت در جریان خدماتش در شش دهه در سمت‌های مختلف، همواره در جهت صلاح مصر و مردمش عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG