لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

گروه وابسته به القاعده مسئولیت انفجارهای قاهره را برعهده گرفت


یکی از چهار انفجار روز جمعه در برابر ساختمان اداره امنیت و پلیس قاهره رخ داد، و به مرگ شش مأمور پلیس منجر شد.
یکی از چهار انفجار روز جمعه در برابر ساختمان اداره امنیت و پلیس قاهره رخ داد، و به مرگ شش مأمور پلیس منجر شد.
مقامات مصر می گویند یکی از دو انفجار در نزدیکی مرکز آموزش پلیس روی داد. گزارشی از شمار کشتگان و مجروحین احتمالی منتشر نشده است.

در همین حال، یک گروه ملهم از القاعده مسئولیت چهار انفجاری را که روز جمعه پایتخت را لرزاند، برعهده گرفته است.

گروه موسوم به انصار بیت المقدس، که از لحاظ ایدئولوژیک با اخوان المسلمین مخالف است، روز شنبه با صدور بیانیه ای مسئولیت انفجارهای روز جمعه را برعهده گرفت. بیانیه این گروه همچنین به مسلمانان هشدار داده است به مراکز پلیس نزدیک نشوند. انصار بیت المقدس پیشتر خود را مسئول بمبگذاری های مرگبار ماه سپتامبر در شهر المنصوره و دیگر نقاط قاهره معرفی کرده و گفته بود این حملات را در انتقام از سرکوب اسلامگرایان توسط دولت متکی به نظامیان مصر انجام داده است.

روز جمعه بیست نفر، از جمله شش افسر پلیس در قاهره و دیگر شهرهای مصر کشته شدند. مقامات می گویند به غیر از افسرانی که در انفجارهای قاهره کشته شدند، بقیه در درگیری های میان تظاهرکنندگان اسلامگرا با مخالفان سکولار و نیروهای انتظامی جان باختند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد انفجارهای روز جمعه در قاهره را «حملات تروریستی» خواند و آنها را محکوم کرد. وی گفت هیچ هدفی چینی اعمالی را توجیه نمی کند. ایالات متحده نیز خشونت های مصر را محکوم کرده و خواستار خویشتنداری گروه های مخالف شده است.

خیزش گسترده مردمی در بخش های بزرگی از خاورمیانه در سال ۲۰۱۱، که بهار عرب نام گرفت، با امیدواری هایی برای دموکراسی پایدار در بزرگترین کشور جهان عرب همراه بود. اما هنگامی که هواداران اسلامگرای محمد مرسی، نخست وزیر مخلوع مصر، تلاش کردند تا کنترل کشور را از دست دولتی که با حمایت نظامیان مرسی را از سریر قدرت به زیر کشید بازپس بگیرند، امیدها بر باد رفت و مصر به ورطه تلاطمات سیاسی افتاد.


محمد مرسی در نخستین انتخابات آزادانه مصر بعد از سرنگونی حسنی مبارک، به ریاست جمهوری رسید. اما تنها دو سال بعد از سقوط مبارک، نظامیان مصر دولتی سکولار را جایگزین دولت آقای مرسی – که عمدتاً از اعضای اخوان المسلمین تشکیل می شد – کردند. اخوان المسلمین پس از بمبگذاری در دفاتر امنیتی در شهر المنصوره واقع در دلتای رود نیل که ۱۵ نفر را به کشتن داد، گروهی تروریستی خوانده شد.

انصار بیت المقدس، که از اخوان المسلمین برای نداشتن تشکیلات نظامی انتقاد می کند، مسئولیت بمبگذاری در شهر المنصوره را برعهده گرفت.
XS
SM
MD
LG