لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۰

در انفجار و برخوردهای مصر دست کم ۱۶ نفر کشته شدند


بر اثر انفجار چند بمب و زدوخورد در مصر در روز جمعه دست کم ۱۶ تن کشته شدند.
در شب سومین سالگرد قیامی که حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق را برکنار کرد، هراس از تشدید خشونت بین طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری سابق و دولت موقت که ارتش از آن حمایت می کند، افزایش یافته است.

روز جمعه دست کم ۴ انفجار قاهره را تکان داد، از جمله یک بمب اتومبیلی انتحاری در نزدیکی ستاد اصلی نیروهای امنیتی که ۴ کشته و ده ها مجروح برجا گذاشت. مقامات می گویند در انفجارهای دیگر نیز ۲ تن کشته شدند.

مسئولیت انفجارها را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، هر چند اسلامگرایان مسئول تعداد حمله علیه نیروهای امنیتی از زمان برکناری محمد مرسی شناخته شده اند.

تلویزیون دولتی مصر تصاویری را پخش کرد که خسارات فراوانی را به مقر پلیس مصر نشان می داد. انفجار همچنین به موزه اسلامی آسیب زد.

چند ساعت پس از انفجار، ساکنان خشمگین پایتخت در زدوخورد با طرفداران اخوان المسلمین در چند محله قاهره و شهرهای دیگر به نیروهای امنیتی پیوستند.

در یک محله، معترضین طرفدار مرسی یک کیوسک پلیس را آتش زدند. در اسکندریه، ساکنان شهر با سنگ و گلوله های ساچمه ای به اسلامگرایان در پی خاکسپاری یک دانشجوی معترض که روز پنجشنبه کشته شد، حمله کردند. یک طرفدار اخوان المسلمین کشته شد.

بعداز ظهر جمعه، در حالی که افراد پلیس از زدوخورد بامعترضین در ناحیه جیزه باز می گشتند، هدف انفجار یک بمب کنارجاده ای در خیابان حرم، که به اهرام منتهی می شود، قرار گرفتند. یک پلیس جانسپرد و ۴ نفر مجروح شدند.

دفتر عدلی منصور رئیس جمهوری موقت در بیانیه ای خشونت را محکوم کرد و گفت «عملیات تروریستی که قصد دارد اراده مردم مصر را بشکند، فقط آنها را متحد خواهد ساخت.»

در بیانیه گفته می شد دولت مصمم است «تروریسم را ریشه کن کند، و ممکن است ناچار شود به اقدامات دیگری دست بزند.»

بیانیه در باره چنین اقداماتی توضیح نمی دهد، اما آشوب بر امکان بازگشت حکومت نظامی محدودی که در پی تشدید سرکوب طرفداران مرسی در نیمه اوت برقرار شد و چند ماه ادامه یافت، می افزاید.

اخوان المسلمین در بیانیه ای حملات را محکوم کرد و مدعی شد نیروهای امنیتی برای توجیه سرکوب حتی گسترده تر، پشت سر آن قرار دارند.

وزیر کشور مصر هنگام دیداری از محل انفجار، بمب گذاری ها را یک «عمل تروریستی خبیثانه» نامید و تلویحا اخوان المسلمین را مسئول دانست. او گفت «آنها به نقطه ای خواهند رسید که همزیستی غیر ممکن خواهد شد.»

مقامات امنیتی بعدا گفتند ۳ مظنون در حمله به ستاد امنیتی شناسائی شده اند، آنها به اخوان المسلمین و گروه های افراطی تعلق دارند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد انفجار های روز جمعه در منطقه قاهره را محکوم کرد و آنها را «حملات تروریستی» نامید.

XS
SM
MD
LG