لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

دعوت طرفداران السیسی از او برای ریاست جمهوری


هزاران نفر از طرفداران عبدالفتاح السیسی فرمانده نیرومند نظامی مصر روز سه شنبه در استادیوم ورزشی قاهره جمع شدند و از او خواستند نامزد ریاست جمهوری شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، مردم درحالی که شعار می دادند می گفتند از دومین سالگرد قیام باید به عنوان فرصتی برای سپاسگزاری از السیسی و نیروهای امنیتی بابت سرنگون کردن محمد مرسی استفاده شود.

تجمع را افسران امنیتی سابق و وفاداران به ارتش با هدف تقویت حمایت عمومی از ژنرال السیسی برپا کرده بودند. او هنوز قصد خود را در پی همه پرسی هفته پیش به قانون اساسی اصلاح شده، که حدود نود و هشت درصد رای دهندگان آن را تصویب کردند، اعلام نکرده است.

اما در تجمع، احمد جمال الدین وزیر سابق کشور گفت « در راس ارجحیت های ما انتخاب یک رهبر ناسیونالیست قرار دارد» و خطاب به السیسی گفت مصر از او می خواهند وارد میدان شود.

انتخابات ریاست جمهوری دومین مرحله برنامه انتقال مصر به دمکراسی است که در پی سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرا ارائه شد.

کوشش برای ترغیب ژنرال السیسی به شرکت در انتخابات در حالی صورت می گیرد که اخوان المسلمین طرفداران خود را به برپایی تظاهرات اعتراضی در روز ۲۵ ژانویه، به مناسبت سالگرد قیامی که حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق را ناچار ساخت کنار برود، فراخوانده است.

لیبرال ها و فعالان عرفی نیز خوهان تظاهرات مشابهی شده اند اما به اسلامگرایان نخواهند پیوست.

روز سه شنبه همچنین دادگاه استیناف مصر، ۱۶ فوریه را به عنوان تاریخ آغاز یکی از چهار محاکمه مرسی و رهبران ارشد اخوان المسلمین تعیین کرد.
XS
SM
MD
LG