لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

۲۴ پلیس مصری در شبه جزیره سینا کشته شدند


بامداد دوشنبه شبه نظامیان موشکی به سوی دو اتوبوس در نزدیکی شهر رفح در مرز با نوار غزه در شبه جزیره سینا شلیک کردند.
مقامهای امنیتی مصر گفتند در این حمله ۲۴ پلیس کشته شدند.
از آغاز برکناری مرسی از ریاست جمهوری و درگیریهای سیاسی مصر تقریباً هر روز در این منطقه حمله ای توسط شبه نظامیان روی می دهد.
این حمله همزمان با اجتماع دیپلماتهای اتحادیه اروپا در ژنو برای بحث درباره بحران مصر روی داد
دیپلماتهای اتحادیه اروپا در این نشست درباره ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کمکی که به مصر داده می شود بحث خواهند کرد، به علاوه رهبران مصر را برای یافتن راه حل صلح آمیز و همه جانبه برای حل مشکلات این کشور زیر فشار قرار می دهند.

روز یکشنبه علائمی از بازگشت به حالت عادی در مصر مشاهده شد. فرمانده ارتش اخطار کرد که هیچگونه خشونتی تحمل نخواهد شد.
ژنرال عبدالفتاح السیسی تهدید کرد علیه تظاهرکنندگانی که به ساختمانهای دولتی حمله کنند از زور استفاده خواهد کرد، ولی گفت ارتش قصدی برای در دست گرفتن قدرت ندارد.
آقای السیسی از حامیان اسلامگرای محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده خواست «به روند سیاسی بپیوندند» و تاکید کرد در آن روند برای همه جا هست.

حامیان مرسی به طرف دادگاه عالی قانون اساسی در قاهره راهپیمایی کردند ولی دو تظاهرات برنامه ریزی شده دیگر را لغو کردند.

روز یکشنبه وزارت کشور مصر گزارش داد ۳۶ تن از اخوان المسلمین طرفداران مرسی هنگام تلاش در فرار از زندانی در شمال قاهره بر اثر استنشاق گاز اشک آور خفه شدند.
اخوان المسلمین پلیس مصر را در مرگ طرفداران خود در زندان مقصر دانست و گفت آنها در کمال خونسردی کشته شده اند. وزارت کشور زندانیان را مقصر اعلام کرده است.

روز دوشنبه وکیل حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر گفت موکلش به زودی آزاد خواهد شد.
فرید الدیب گفت دادگاهی در مصر موکلش را از اتهام فساد تبرئه کرده است. حسنی مبارک و فرزندش متهم به اختلاس در اموال کاخ ریاست جمهوری شده بودند.
سخنان وکیل مبارک از سوی منابع مستقل تایید نشده است، ولی خبرگزاری فرانسه به نقل از منبع خود در وازت دادگستری مصر گفته است آقای مبارک همچنان به دلیل اتهام های دیگر در بازداشت باقی خواهد ماند.
مبارک ۸۵ سال دارد و باید با اتهام هایی روبرو شود چون عدم توفیق در متوقف ساختن قتل تظاهرکنندگان در تظاهرات مردمی و شورشی که باعث برکناری وی در سال ۲۰۱۱ شد.
XS
SM
MD
LG