لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۶

دو تظاهرات در قاهره از بیم خشونت لغو شد


ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش مصر روز یکشنبه معترضانی را که به ساختمانهای دولتی و ایستگاههای پلیس حمله میکنند تهدید کرد.

السیسی درعین حال گفت ارتش و پلیس قصدبدست گرفتن قدرت را ندارند.

فرمانده ارتش مصر همچنان از طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری مخلوع خواست تا به روند سیاسی به پیوندند زیرا جا برای همه وجود دارد.

مخالفان دولت موقت که از سوی ارتش حمایت میشود ابتدا برنامه داشتند تا روز یکشنبه دست به دو تظاهرات بزرگ زنند اما از بیم حملات نیروهای امنیتی آنرا لغو کردند. برخی از تظاهرات برغم نگرانیها برپا شد.

اما یکشنبه آرامترین روز از چهارشنبه گذشته بود. در چند روز گذشته حامیان محمد مرسی که دو میدان شهر را اشغال کرده بودند توسط نیروهای امنیتی سرکوب شدند. بیش از ٨٠٠ نفر در این درگیریها کشته شدند که در میان آنها شماری از نیروهای امنیتی نیز دیده میشوند.

رهبران معترضان با این ادعا که تک تیراندازان در طول مسیر تظاهرات مستقر شده اند دو تظاهرات برنامه ریزی شده را لغو کردند.

در همین حال اعضای دولت موقت ضمن دیدار با یکدیگر در مورد غیرقانونی کردن گروه اسلامگرای اخوان المسلمین بحث و تبادل نظر کردند.

محمد مرسی که یکی از مقامهای ارشد این گروه است پیش از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر بعنوان نامزد، از مقام خود استعفا کرد.

استفاده از قوه قهریه توسط ارتش، روابط خارجی دولت موقت را با تیرگی روبرو کرده است. بسیاری از کشورها که ابتدا با اکراه از برکناری محمد مرسی استقبال کردند، اکنون از سرکوب خشونت بار معترضان بیمناک شده اند.

نبیل فهمی وزیر امورخارجه مصر روز یکشنبه برخی از سخنان جدی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را در مورد اوضاع مصر کم رنگ جلوه داد.

آقای فهمی گفت رئیس جمهوری آمریکا ضمن محکوم کردن استفاده بیش از حد از خشونتها؛ اساسا خشونت را از سوی هر گروهی محکوم کرد. وزیر خارجه مصر افزود رئیس جمهوری آمریکا در عین حال بر اهمیت روابط مصر- آمریکا و علاقمندی او به پیگیری این روابط تاکید کرد.
XS
SM
MD
LG