لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۶

دولت مصر استعفا داد


حازم الببلاوی، نخست وزیر مصر
حازم الببلاوی، نخست وزیر مصر
حازم الببلاوی، نخست وزیر دولت موقت مصر روز دوشنبه در بحبوحه فشارهای اقتصادی فزاینده و اعتصاب های کارگران استعفای دولت خود را تسلیم کرد.

انتظار می رفت ببلاوی پیش از انتخابات ریاست جمهوری بهار سال جاری کابینه خود را ترمیم کند، و استعفای دولت او شگفتی بسیاری از ناظران را برانگیخت.

حازم الببلاوی خبر استعفای دولت را از تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد و گفت موجودیت دولت مملو از دشواری و چالش است اما وزرای دولت این بار را با مسئولیت پذیری و انجام وظائف خود به دوش کشیدند.

نخست وزیر مصر تاکید کرد «تلاش برای اعمال اصلاحات مسئولیت همه اقشار مردم مصر است و دولت، فارغ از این که تا چه حد کارآمد و باکفایت باشد، به تنهایی توانایی تغییر ندارد».

او گفت «مردم منبع اختیارات دولت هستند و همه باید در مسیر منافع ملی و نه منافع شخصی تلاش کنند».

عدلی منصور، رئیس جمهور دولت موقت از ببلاوی خواسته بود تا فعلاً در مقام کفیل خدمت کند اما احتمال تشکیل دولت جدید پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هنوز مشخص نیست. انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل برگزار شود.

انتظار می رفت کابینه دولت ترمیم شود تا عبدلفتاح السیسی، وزیر دفاع بتواند استعفا دهد و برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

سعید صادق، استاد جامعه شناسی سیاسی و تحلیلگر مصری می گوید استعفای کابینه گزینه شرکت و یا صرف نظر از حضور در انتخابات ریاست جمهوری را در برابر السیسی قرار می دهد.

وی می گوید «حضور سیسی در کابینه جدید به این معنا است که او در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد. اما اگر او در کابینه جدید حضور نداشته باشد، در واقع به این معناست که او خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد کرد... این تصمیم کابینه شاید عاملی برای کاهش تنش های کنونی و کم کردن سرعت اعتصابات کارگری کنونی باشد».

تعدادی از اتحادیه های کارگری، از جمله اتحادیه کارگران حمل و نقل عمومی طی چند روز گذشته اعتصاب کرده اند و فشار بر دولت بیشتر شده است. هنوز ارتباط بین اتحادیه با گروه اخوان المسلمین روشن نیست.

در همین ضمن، محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع کشور روز دوشنبه در دادگاه حاضر شد. مرسی و دیگر مقامات بلندپایه اخوان المسلمین پس از پایان جلسه دادرسی با هلیکوپتر از دانشکده پلیس خارج شدند.
XS
SM
MD
LG