لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

نتایج انتخابات مصر منتشر می شود


بنا به گفته مقامات انتخاباتی مصر، انتظار می رود که نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری کشور تا پایان ساعات اداری روز دوشنبه اعلام شوند. این نتایج احتمالاً بر کشیده شدن انتخابات به دور دوم و رقابت بین نامزد اسلام گرای اخوان المسلمین و نامزد دیگری که مناسبات نزدیکی با حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر داشت، مهر تایید خواهد نهاد.

شمارش اولیه آرای اولین انتخابات آزاد مصر که هفته گذشته برگزار شد، حاکی از آن است که محمد مرسی، نامزد اخوان پیشرو است و احمد شفیق، نامزد سکولار و نخست وزیر پیشین رتبه دوم را کسب کرده است.

دور دوم انتخابات روزهای ١٦ و ١٧ ژوئن برگزار خواهند شد و مردم مصرکه باید یکی از دو نامزد بسیار متفاوت را انتخاب کنند، با گزینه های دشواری روبرو هستند.

بر اساس شمارش آرای اولیه، مرسی ٢٥ درصد آرا را از آن خود کرده است. او اولین گزینه این گروه اسلام گرا برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نبود، اما زمانی که نامزد اصلی اخوان رد صلاحیت شد، او در رقابت های انتخاباتی که قدرت سیاسی این گروه را نمایش می داد، به نامزد پیشروی این جنبش بدل شد.

مرسی در طی کارزارهای انتخاباتی خود سخنرانی های آتشینی ایراد می کرد. او وعده داد ریاست جمهوری او بر اساس اسلام و نه حکومت دینی خواهد بود.

شفیق نخست وزیر دوران مبارک - قبل از اعتراض های دموکراسی خواهانه سال گذشته - در مصر بود.

شفیق که فرمانده نیروی هوایی است، به امید آرام کردن قیام مردمی به مقام نخست وزیری منصوب شد. اما فعالان جنبش سال ٢٠١١ به دلیل ارتباط نزدیک شفیق با مبارک، وی را در مقام فردی ارزیابی می کنند که باعث تفرقه آرای مردم می شود.

پیروزی یکی از نامزدهای سکولار از تفاوت بسیار چشمگیر و قابل توجه انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات پارلمانی حکایت می کند که شش ماه پیش برگزار شد و بیش از ٧٠ درصد از واجدین شرایط به احزاب اسلام گرا رای دادند.

نتایج انتخابات مورد پرسش قرار گرفته است و انتظار می رود که سه نامزد پیشروی انتخابات به کمیسیون انتخاباتی شکایت کنند و درخواست شمارش مجدد و تجدیدنظر کنند. آن ها کمیسیون را به نقض مقررات و تقلب در انتخابات متهم کرده اند.

حمدین صباحی که سوسیالیست است، رتبه سوم را کسب کرده است. وی خواستار شمارش مجدد بخشی از آرا در پنج استان شده است.
XS
SM
MD
LG