لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

واکنش های گوناگون به انتخابات مصر


گزارشهای رسيده از صحنه نخستين انتخابات آزاد رياست جمهوری مصر حاکيست اکثر جوانان انقلابی در ميدان تحريرِ قاهره با چشم اندازی نه چندان خوشبينانه نسبت به نتيجه انتخابات به پای صندوقهای رأی رفته اند.
در همين حال قاهره اعلام کرد که امروز، پنجشنبه، نيز صندوق های رای دومين روز انتخابات رياست جمهوری، باز خواهد بود.
انتخابات رياست جمهوری مصر، گرچه آخرين فصل از کتاب حکومت چندين و چند ساله حسنی مبارک را به پايان برد، اما نگرانيهای مربوط به حکومت نظاميان و اينکه آنها به سادگی حاضر به از کف دادن قدرت نخواهند شد، به قوت خود باقی است.
عمر محمود، يکی از کسانی که نقش فعالی در انقلاب مصر ايفا کرده می گويد که اعتمادی به نحوه برگزاری انتخابات ندارد، چون توسط ارتش يا نيروهای نظامی شورای عالی، انجام گرفته است. او فکر می کند، نتيجه انتخابات از پيش تعيين شده است.
ژنرالهای ارتش بعد از انقلاب با اين وعده قدرت را در دست گرفتند که به مجرد اينکه آب ها از آسياب بيافتد و آشوبهای دوران گذار انقلابی فروکش کند، در روز اول ماه ژوئيه آن را واگذار خواهند کرد.
اکثر کسانی که در داخل يا اطراف ميدان تحرير کار می کنند، از ادامه ناآراميها به تنگ آمده و اميدوارند انتخابات، آخرين مرحله عبور از جاده پر سنگلاخ انتقال قدرت باشد.
صبحی عبدالواحد، يکی از قهوه خانه دارهای ميدان تحرير می گويد، انقلاب باعث شده مشتريهايش را از دست بدهد.
بعضی از رأی دهندگان از سران سابق حکومت حسنی مبارک حمايت می کنند و معتقدند، تنها آنها قادرند بعد از مدتها کشور را از بند جرم و جنايت، شورشهای خونين و اقتصاد درهم و برهم رها کنند.
در عين حال، احمد شفيق از وزرای پرسابقه حکومت حسنی مبارک و يکی از ۱۳ کانديدای احراز مقام رياست جمهوری آن کشور روز سه شنبه هنگام رأی دادن، با رگبار فحش و اعتراض بعضی از رأی دهندگان رو به رو شد.
بنابر گزارشها، تعدادی از معترضان، زمانيکه شفيق از حوزه اخذ رأی خارج می شد با کفش به او حمله ور شدند.
XS
SM
MD
LG