لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

انتخابات ریاست جمهوری مصر به مرحله دوم واگذار شد


دو نامزد دارای بیشترین تضاد سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر قرار است ماه آینده سرنوشت این رقابت را مشخص کنند. هنوز نتیجه رسمی انتخابات مصر اعلام نشده اما بنا به نتایج اولیه شمارش آراء که از سوی گروه های مستقل صورت می گیرد محمد مرسی (نامزد اخوان المسلمین) و احمد شفیق (آخرین نخست وزیر مصر) با کسب بیشترین آراء به مرحله دوم می روند.

جمعه شب در قاهره، عصام العریان قائم مقام حزب عدالت و آزادی (بازوی سیاسی اخوان المسلمین) با برگزاری کنفرانس خبری خواهان اتحاد همه گروه ها برای غلبه بر مشکلات پیش روی مصر شد. او درباره احتمال بازگشت به قدرت عناصر وابسته به نظام سابق هشدار داد.

محمد مرسی، گروهی را نمایندگی می کند که تا پیش از سقوط نظام حسنی مبارک برای چند دهه در مصر غیرقانونی بود. از سوی دیگر، احمد شفیق در این انتخابات تجسم دوران حسنی مبارک است: خلبانی که قهرمان جنگ ۱۹۷۳ مصر علیه اسراییل بوده و بعد در لایه های درونی نظام سابق خدمت کرده است.

بنا به گزارش رسانه های مصری، مرسی با کسب ۲۶ درصد آراء پیشتاز دور اول انتخابات راست جمهوری است و پس از او شفیق با ۲۳ درصد قرار دارد.
عنوان اصلی روزنامه الاهرام چاپ قاهره در روز شنبه «مرسی، شفیق رودر روی هم» است.

قرار گرفتن عبدالمنعم ابوالفتوح و عمرو موسی در جایگاه چهارم و پنجم بزرگترین رخداد تعجب برانگیز در نخستین انتخابات آزاد مصر محسوب می شود.
نرخ مشارکت عمومی در انتخابات اندک و بین ۴۰ تا ۵۰ درصد گزارش شده و قرار است مرحله دوم روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن برگزار شود.
XS
SM
MD
LG