لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

اعلام نتیجۀ انتخابات مصر به تعویق افتاد


مقامات مصر می گویند اعلام نتیجۀ قطعی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور به روزهای آینده موکول شده است.

انتظار می رفت که کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری مصر، نتیجۀ نهایی انتخابات را روز پنجشنبه اعلام کند، اما مقامهای مصری می گویند برای بررسی اتهامات تقلب، به زمان بیشتری نیاز دارند.


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ارتش مصر باید به قول خود در انتقال قدرت به برنده انتخابات عمل کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با چارلی رُز در شامگاه چهارشنبه گفت آنچه شورای نظامی مصر در هفته گذشته انجام داده «آشکارا ناراحت کننده» است.

شورای نظامی مصر که کنترل کشور را بر عهده دارد، می گوید قانون اساسی موقت برای دوران انتقال اختیارات ویژه ای در مورد مسائل داخلی و خارجی به آنها می دهد. تشکیل پارلمان جدید نیز از جمله این اختیارات است.

شورای نظامی همچنین پارلمان را که در اختیار اسلامگرایان بود منحل کرده و و عناصری از حکومت نظامی را برقرار کرده است.

خانم کلینتون گفت مصر باید «روند دموکراتیک فراگیر»ی را دنبال کند که شامل همه شهروندان مصر باشد. خانم کلینتون گفت: «ارتش باید نقش مناسبی بر عهده بگیرد که نه مسلط بر قدرت قانون اساسی باشد، نه مداخله گرد و نه باعث فروپاشی شود.»

اخوان المسلمین مصر، محمد مُرسی را به عنوان نخستین رئیس جمهوری غیرنظامی منتخب اعلام کرده بود، و نظرسنجیهای عمومی هم حاکی از پیروزی وی با اختلاف حدود یک میلیون رأی بود، اما احمد شفیق- رقیب انتخاباتی آقای مرسی- هم اعلام پیروزی کرده است. کمیسیون انتخابات مصر اعلام کرده که برای بررسی شکایات دو طرف، به چند روز فرصت احتیاج دارد.

انتخابات مصر و وضع جسمی مبهم حسنی مبارک- رئیس جمهوری سابق آن کشور- سبب آشفتگی اوضاع جاری در مصر شده است.
XS
SM
MD
LG