لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

پرزیدنت ترامپ پیروزی عبدالفتاح السیسی در انتخابات مصر را به او تبریک گفت


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۲۱ مه ۲۰۱۷
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده (راست) با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۲۱ مه ۲۰۱۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در یک تماس تلفنی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آن کشور تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ و آقای السیسی در این گفت‌وگوی تلفنی بار دیگر بر مشارکت استراتژیک ایالات متحده و مصر تاکید کردند.

کمیسیون انتخابات مصر پیشتر در روز دوشنبه رسما اعلام کرد عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری کنونی آن کشور، با کسب بیش از ۹۷ درصد کل آرای مأخوذه، پیروز انتخابات هفته گذشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون انتخابات همچنین نرخ مشارکت مردم مصر را در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، که در روزهای ۲۶ تا ۲۸ مارس برگزار شد، ۴۱.۰۵ درصد اعلام کرد.

هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز در پیامی در توئیتر از اشتیاق واشنگتن برای ادامه همکاری‌ها با قاهره و رئیس جمهوری السیسی برای ارتقای روابط محکم دوجانبه گفت.

وی در عین حال از ادامه تلاش‌های واشنگتن به منظور ترغیب قاهره برای توسعه مشارکت سیاسی مردم مصر و همچنین اهمیت محترم شمردن حقوق بشر در آن کشور شمال آفریقا تاکید کرد.

مصر از همپیمانان آمریکا در منطقه خاور میانه محسوب می‌شود، اما واشنگتن سال گذشته در انتقاد از عدم رعایت حقوق بشر، بخشی از کمک‌های نظامی و اقتصادی خود به مصر را تعلیق کرد.

برخی از ناظران و تحلیلگران سیاسی، انتخابات اخیر مصر را یک «همه‌پرسی» برای تایید یا عدم تایید دولت عبدالفتاح السیسی – که پیشتر فرماندهی ارتش را بر عهده داشت – خواندند.

السیسی، که پس از سرنگونی محمد مرسی در سال ۲۰۱۴ به قدرت رسید و اکنون برای یک دوره چهار ساله دیگر در این مقام باقی خواهد ماند، با رقیب جدی در انتخابات اخیر روبرو نبود.

تنها رقیب او، یک سیاستمدار نه چندان شناخته شده به نام «موسی مصطفی موسی» بود که خود از حامیان آقای السیسی بوده و توانست تنها کمتر از ۳ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG