لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای جلب سرمايه‌گذاری در مصر


وزير برنامه‌ريزی مصر اعلام کرد که قرار است در ماه فوريه، در زمستان سال جاری، یک کنفرانس بین‌المللی برای جلب سرمايه‌گذاری در آن کشور، که اقتصادش در پی سال‌ها هرج و مرج سیاسی آسيب‌های فراوانی ديده است، برگزار شود.

اشرف العربی همچنین گفت این نشست اقتصادی در شهر تفريحی شرم الشیخ برگزار خواهد شد، و امید می‌رود شرکت‌های خارجی، کمک‌کنندگان و سازمان‌های بین‌المللی را به خود جلب کند.

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی، در ماه ژوئن گذشته از کشورها خواست برای شرکت در نشست ديگری به همين منظور برای کمک به مصر پس از انتخاب رئيس جمهوری جديد، عبدالفتاح سيسی، شرکت کنند. مصر پرجمعيت‌ترين کشور عرب متحد عربستان سعودی است.

پس از برکناری حکومت اسلامگرای محمد مرسی در ماه ژوئيه سال گذشته، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و کویت بیش از ۱۲ میلیارد دلار پول نقد و فرآورده‌های نفتی برای سرپا نگاه داشتن اقتصاد مصر پرداخت کردند. آنها اخوان المسلمین و حاميان مرسی را به عنوان تهدیدی برای وجود خود می‌بينند، و از آنجا که سيسی بر حکومت مرسی نقطه پايان گذاشت، مشتاق هستند که او در اداره کشور موفق گردد.

مصر خواهان سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت برای بهبود اقتصادی کشور است که از زمان قیام عليه حسنی مبارک، رئیس جمهوری پيشين مصر در سال ۲۰۱۱، با سختی روبرو بوده است.

آقای العربی، که تحصيل کرده آمريکا و دارای درجه دکترا در رشته اقتصاد است، همچنین می‌گويد نرخ بيکاری که در سال ۲۰۱۰ ميلادی ۹ درصد بود، اکنون بالای ۱۳ درصد است و میز ۶۰ درصد جوانان مصر بيکار هستند.

XS
SM
MD
LG