لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۱

روسیه به دنبال افزایش تجارت با مصر است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (سمت راست)، و عبدالفتاح السيسی، رئیس جمهوری مصر (دوم از چپ)، در ملاقاتی در شهر تفريحی سوچی در کنار دریای سیاه (روسیه) – ۲۱ مرداد (۱۲ اوت)
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (سمت راست)، و عبدالفتاح السيسی، رئیس جمهوری مصر (دوم از چپ)، در ملاقاتی در شهر تفريحی سوچی در کنار دریای سیاه (روسیه) – ۲۱ مرداد (۱۲ اوت)

مصر بزرگترین وارد کننده گندم جهان و بزرگترین خریدار گندم روسیه است

درحالی‌که مسکو و قاهره سرگرم مذاکراتی برای برقراری تجارت آزاد بين دو کشور روسيه و مصر هستند، مقامات روسی روز سه شنبه اعلام کردند که روسیه صادرات گندم خود به مصر و واردات محصولات کشاورزی دیگر را از آن کشور افزایش می‌دهد.

مسکو واردات اغلب مواد غذايی و کشاورزی از ايالات متحده، اتحاديه اروپا، استراليا، کانادا و نروژ را هفته گذشته ممنوع کرد. اکنون روسيه به دنبال توليدکنندگان کشاورزی جديدی است تا بتواند مواد خوراکی و محصولات کشاورزی و دامپروری مورد نياز خود را تامين کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) پس از دیدار با عبد الفتاح السيسی، رئیس جمهوری مصر، گفت، «مصر در حال حاضر صادرات محصولات کشاورزی خود را به بازار ما به ميزان ۳۰ درصد افزايش داده و آماده است تا در آينده نزديکی آن را ۳۰ درصد ديگر افزایش دهد.»

نیکلا فئودوروف، وزیر کشاورزی روسیه، در سوچی به خبرنگاران گفت، افزایش محموله‌های مصری حاوی محصولاتی مانند سیب زمینی، پیاز، سیر و پرتقال تا نیمی از کمبود ناشی از ممنوعیت این محصولات را جبران خواهد کرد.

مصر بزرگترین وارد کننده گندم جهان و بزرگترین خریدار گندم روسیه است. این کشور واقع در شمال آفریقا در سال گذشته ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار تن گندم از روسیه خریداری کرد.

پوتین به خبرنگاران گفت، «شرکای ما مترصد فرصتهايی برای صادرات سال جاری بودند. صادرات به مصر دستکم ۵ تا ۵و نيم ميليون تن خواهد بود.

پوتین نگفت که صادرات اضافی را چه کسی فراهم خواهد کرد.

صادرات غلات روسیه در دست شرکت های تجاری غیر دولتی داخلی و خارجی است.

پوتین گفت، او و السيسی روز سه‌شنبه در مورد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه گمرکی روسیه، بلاروس و قزاقستان (که تحت رهبری مسکو است) و مصر با يکديگر گفتگو کردند.

آنها همچنین درباره امکان راه اندازی یک مرکز حمل‌ونقل تدارکاتی برای مصر، در ساحل دریای سیاه (روسیه)، و ایجاد یک مرکز صنعتی روسی در مصر، به عنوان بخشی از پروژه توسعه کانال سوئز، گفتگو کردند.

XS
SM
MD
LG