لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

رئیس جمهوری مصر مردم کشورش را به شکیبائی فرا می خواند


رئیس جمهوری مصر از مردم خواسته است شکیبا باشند و گستره چالش هایی را که کشور با آنها روبرو است درک کنند.

به گزارش اسوشیتد پرس، عبدالفتاح السیسی روز شنبه در سخنرانی تلویزیونی نیم ساعته ای گفت دولت برای ریشه کن کردن تروریسم کار می کند، اما تمرکز سخنانش برقطع برق در روز پنجنشبه بود که آنرا جدی ترین خاموشی در کشور از دهه ۱۹۹۰ نامید.

قطع برق ترن های زیرزمینی در قاهره را متوقف ساخت، عملیات فرودگاه را مختل کرد، موجب قطع برنامه های تلویزیونی شد و تمامی شهرهای مصر را ساعت ها بدون برق گذاشت.

سیسی این حادثه را بیشتر ناشی از فرسودگی تاسیسات زیر بنایی، که ترمیم آنها به میلیاردها دلار و وقت زیاد نیاز دارد، دانست و تخمین زد که مصر برای نوسازی نیروگاه های موجود و ساختن واحدهای جدید جهت تامین تقاضای فزاینده، به حدود ۱۲ میلیارد دلار در پنج سال آینده نیاز خواهد داشت.

سیسی گفت او ناراحتی مردم را می فهمد، اما از آنها درخواست کرد شکیبا باشند و یاد آور شد برطرف ساختن مشکلات طول خواهد کشید.

رئیس جمهوری مصر کسانی را که خرابکار نامید تاحدودی مسئول برخی از خاموشی ها دانست و گفت آنها می خواهند به خشم عمومی دامن بزنند.

سیسی گفت تحقیق در باره خاموشی های روز پنجشنبه جریان دارد و نتایج اعلام خواهد شد.

اسوشیتد پرس می گوید خاموشی موجب شد عده ای از محمد شاکر وزیر برق بخواهند استعفا دهد، در حالی که برخی رسانه ها او را متهم کردند که عضو اخوان المسلمین است. شاکر این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG