لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

همه پرسی مصر سالم برگزار شد


مقامات مصر نتایج همه پرسی درباره قانون اساسی را اعلام کردند و می گویند نتایج حاکی از پشتیبانی رای دهندگان است.
قانون اساسی جدید جایگزین قانونی می شود که در دوره یک ساله ریاست جمهوری مرسی به تصویب رسید.

تلویزیون مصر اعلام کرد دست کم ۵۱ میلیون رای دهندگان واجد شرایط در همه پرسی جدید شرکت کردند.

یک ناظر بین المللی به سرویس عربی تلویزیون اسکای نیوز گفت او و تیم وی هیچ نشانه ای از خلافکاری های جدی در این همه پرسی ندیده اند.

سخنگوی مرکز مستقل ابن خلدون در قاهره در یک کنفرانس خبری گفت کمیسیون انتخابات در مورد گزارش های خلافکاری به سرعت اقدام می کرد.
او می گوید دیربازشدن برخی حوزه ها و بسته شدن آنها به بهانه های خوردن غذا و نماز از جمله شکایت ها بود.

تلویزیون الجزیره، که به گفته گروه های سیاسی عرفی از اخوان المسلمین طرفداری می کند، یک ویدیوی آماتوری را پخش کرد که ظاهراً نشان می داد یک نفر بیش از یک بار در یک حوزه رای می داد. صدای آمریکا نتوانست اصالت ویدیو را تایید کند.

وزارت کشور مصر گفت بیش از ۴۰۰ نفر را، که بسیاری از آنان حامیان اخوان المسلمین بودند، به دلیل حمل اسلحه و دیگر خلافکاری های قانونی در طول برگزاری همه پرسی دستگیر کرده است.

از زمان برکناری محمد مرسی، مقامات امنیتی به سرکوب اخوان المسلمین پرداخته اند، آن را یک گروه تروریستی اعلام کرده اند و بسیاری از رهبرانش را به زندان انداخته اند. درجریان سرکوب های تابستان گذشته بیش از یک هزار تن ازطرفداران مرسی کشته شدند.

هشام کاسم، روزنامه نگارو ناشر مصری، گفت او از شمار زیاد رای دهندگان درهمه پرسی قانون اساسی هم خوشحال است وهم تعجب می کند، زیرا فکر می کرده بسیاری از مصریان از رای گیری های متعدد از زمان انقلاب ۲۰۱۱ خسته و بی تفاوت شده بودند. او گفت خوشحال است که خستگی سیاسی بر اکثریت مردم مصر تاثیر نگذاشته است.
کاسم یادآور شد که مطلوب این بود که دولت موقت فضای بیشتری برای تبلیغات مخالفان فراهم می آورد، اما گفت اقدامات اخوان المسلمین در ماه های اخیر احساسات عمومی را تحریک کرد و به خشونت منجر شد.

به هر حال خشونت های مرتبط با همه پرسی دست کم ۱۲ کشته وصدها مجروح برجا گذاشته است، صدها نفر نیز زندانی شده اند.
XS
SM
MD
LG