لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

انتخابات ریاست جمهوری گام بعدی برنامه سیاسی مصر


عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر
عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر
رئیس جمهور موقت مصر، طی سخنانی که از تلویزیون پخش شد از تغییر در نقشه راه کشور خبر داد و انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان گام بعدی در راه انتقال سیاسی، اعلام کرد.

این طرح یک روز پس از درگیری های خشونت بار میان پلیس و تظاهرکنندگان در قاهره اعلام شد. این درگیری ها در روز شنبه 49 کشته و صدها مجروح برجای گذاشت. بیش از هزار نفر نیز بازداشت شدند.

تصمیم عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر در اعلام برگزاری انتخابات، امری مورد انتظار بود.

در برنامه سال گذشته، انتخابات پارلمانی در اولویت بود اما قانون اساسی تازه تایید شده مصر، به منصور امکان می دهد که درباره ارجحیت انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تصمیم بگیرد.

عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر، با برخورداری از پایگاه مردمی و حمایت دولتی یکی از امیدهای ریاست جمهوری است. او در راس عملیات برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر به دنبال اعتراضات گسترده مردمی بود.

دیگر کاندیداهای بالقوه ای که به رقابت در انتخابات علاقه نشان داده اند می گویند در صورت شرکت سیسی در رقابت ها، کنار می روند.

در تظاهرات روز شنبه در قاهره، علاقمندان و مخالفان دولت موقت تحت الحمایت ارتش، حضور داشتند.

درگیری روز شنبه میان پلیس و حامیان اخوان المسلمین که از محمد مرسی طرفداری می کنند، و همچنین فعالان سکولار، خونبارترین درگیری ها در سال جاری میلادی به شمار می رود.

حامیان سیسی، او را متضمن ثبات کشور می دانند اما حملات روزهای اخیر در این زمینه شک و شبهاتی به بار آورده است. روز جمعه چهار بمب در قاهره منفجر شد. روز شنبه نیز انفجار سه بمب قاهره و سوئز را دچار ناامنی کرد و سربازان در شبه جزیره سینا در روز یکشنبه مورد حمله مرگبار قرار گرفتند.

گروه جهادگرای انصار بیت المقدس، مستقر در شبه جزیره سینا مسئولیت بمب گذاری های روز جمعه را برعهده گرفت و درباره حملات مشابه در آینده هشدار داد.

مقامات امنیتی اخوان المسلمین را به همکاری با انصار بیت المقدس متهم می کنند و اخوان المسلمین را یک سازمان تروریستی معرفی کرده اند. هر دو گروه فوق علنا یکدیگر را انتقاد می کنند و اخوان المسلمین صراحتا بمب گذاری ها را محکوم کرده است.

عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر درباره ملاحظات بیشتر دولت در تعریف تروریسم هشدار داده است.
او گفت مصر در دهه 1990 با تروریسم جنگید و باز هم در صورت لزوم این کار را خواهد کرد. او گفت اگر لازم باشد که دولت وارد عمل باشد، حتما این کار را خواهد کرد.

تظاهرات حامیان اخوان المسلمین روز یکشنبه نیز ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG