لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

ژنرالهای بازنشسته جانشین فرمانداران انتصابی مُرسی


دولت موقت مصر با برکناری افراد منصوب محمد مرسی در مقام فرمانداری استانها، اسامی ۲۰ فرماندار جدید کشور را اعلام کرد.

بنا به گزارش رسانه های خبری، نیمی از فرماندارانی که دولت انتقالی منصوب کرده است، ژنرال های بازنشسته ارتش هستند و جانشین مقاماتی خواهند شد که بیشتر آن ها اعضای اخوان المسلمین بودند.

منصور عدلی، رئیس جمهوری موقت مصر بیشتر فرماندارانی را به استان های کشور منصوب کرد که پیشینه فعالیت در ارتش دارند. ۳ ژنرال پیشین ارتش از سوی رئیس جمهوری موقت به فرمانداری سه استان کلیدی اسکندریه، اقصر و پورت سعید در شهرهای حاشیه دریای مدیترانه منصوب شدند. این سه استان طی ماه های گذشته شاهد درگیری های خشونت بار هواداران آقای مرسی و مخالفان او بوده اند.

اقدام محمد مرسی، رئیس جمهوری مخلوع مصر برای انتصاب فرماندارانی که بیشتر آن ها اعضای اخوان المسلمین بودند، انتقادهای بسیاری را برانگیخته بود و ناظران سیاسی بر این باور بودند که این انتصاب ها به نوعی به گسترده شدن حوزه قدرت قوای مقننه و مجریه و تحکیم قدرت اسلام گرایان و اجرای برنامه های اسلامی مرسی در این مناطق منتهی می شد.

پلیس مصر طی روزهای اخیر برای پراکنده کردن معترضان هوادار محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر در قاهره و هواداران دولت جدیدی که ارتش کشور به قدرت رسانده، تلاش های بسیاری انجام داده است.

از زمان برکناری محمد مرسی در روز ۳ ژوئیه تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر در درگیری های خیابانی مصر کشته شده اند.

پس از چندین هفته تظاهرات اعتراضی مردم مصر علیه حکومت محمد مرسی، رئیس جمهوری منتخب این کشور روز ۳۰ ژوئیه با مداخله ارتش از قدرت برکنار شد. بسیاری از مردم مصر آقای مرسی را به اجرای برنامه های اخوان المسلمین و انتصاب یک دولت انتصابی متهم کردند.

اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، کانادا و ایالات متحده نسبت به تداوم درگیری ها و رو به وخامت گذاشتن شرایط در مصر ابزار نگرانی عمیق کرده و خشونت پلیس علیه معترضان را به شدت محکوم کرده اند.
XS
SM
MD
LG