لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

رهبر روحانی اخوان المسلمین مصر دستگیر شد


نیروهای امنیتی مصر رهبر روحانی اخوان المسلمین را دستگیر کرده اند. گزارش رویترز به نقل از منابع امنیتی حاکی است پلیس محمد بدیع را بسوی شهری که در نزدیکی مرز لیبی قرار دارد دنبال کرد، اما گمان نمی رود او قصد داشته فرار کند.

دفتر دادستان بامداد پنجشنبه دستور دستگیری بدیع و معاون او خیرات الشاطر را صادر کرده بود. سخنگوی اخوان المسلمین گفت نمی تواند این موضوع را که آیا بدیع دستگیر شده است یانه، تایید کند.

در این میان، چاپخانه دولتی مصر از چاپ شماره پنجشنبه روزنامه ای که توسط شاخه سیاسی اخوان المسلیمن منتشر می شود خودداری کرد. به گزارش رویترز، روزنامه آزادی وعدالت در وب سایت خود نوشت چاپخانه الاهرام از چاپ روزنامه خودداری کرده است.

اسماعیل توفیق، عضو کمیته رسانه های حزب آزادی وعدالت اخوان المسلمین، به رویترز گفت «دادگاه هیچ تصمیمی در جلوگیری از چاپ روزنامه نگرفته است، و این اقدام به محدود شدن آزادی پس ازکودتا اشاره دارد.»

چند ساعت پس از آن که ژنرال عبدالفتاح السیسی برنامه ای را برای انتقال سیاسی اعلام کرد، مقامات ۳ ایستگاه تلویزیونی اسلامگرا، از جمله کانال مصر ۲۵ متعلق به اخوان المسلمین را بستند. این کانال ناچارشد برنامه هایش را قطع کند و مدیران آن دستگیرشدند. نیروهای امنیتی همچنین به دفاتر تلویزیون الجزیره در قاهره حمله کردند و کارمندان آن بازداشت شدند.

شماری از رهبران ارشد اخوان المسلمین بازداشت شده اند یا احکام دستگیری آنها صادر شده است.

در رویدادی دیگر، به گزارش رویترز، یک نهاد سلفی مصر روز پنجشنبه از اسلامگرایان خواست خیابان ها را ترک کنند وبه خانه هایشان بروند. حرکت الدعوه دربیانیه ای از «تمام فرزندان حرکت اسلامی» خواسته است خود را به خطر نیاندازند، و «واقعیت تغییری را که دروضعیت سیاسی صورت می گیرد» درک کنند.

گروه الدعوه طرفدارانش را ترغیب کرد شکیبا باشند، میدان ها را ترک کنند و به مساجد وخانه هایشان بروند.
XS
SM
MD
LG