لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۰

عدلی منصور رهبر موقت مصر سوگند یاد کرد


عدلی منصور رئیس دادگاه قانون اساسی مصر یک روز بعد از آن که ارتش محمد مرسی را از ریاست جمهوری برکنار کرد، به عنوان رهبر موقت مصر سوگند یاد کرد. محمد مرسی نخستین رهبر مصر بود که از راه انتخابات به این مقام رسیده بود.

تظاهرات گسترده مردم که از روز یکشنبه در سراسر کشور آغاز شده بود، عصر چهارشنبه با دخالت ارتش و برکناری و بازداشت محمد مرسی خاتمه یافت. رسانه های دولتی گفته اند حکم بازداشت ۳۰۰ نفر دیگر از اخوان المسلمین نیز صادر شده است.

عبدالفتاح خلیل السیسی فرمانده ارتش در نطق تلویزیونی خود گفت ارتش به ندای مردم مصر پاسخ داد و قانون اساسی ششماهه را معلق کرده است.
آقای السیسی در سخنان خود نقشه راه آینده مصر، از جمله تعیین رهبر موقت، ایجاد چهارچوبی برای بررسی قانون اساسی، تعیین کمیته همبستگی ملی، انتخابات جدید ریاست جمهوری و پارلمان را عنوان کرد. وی افزود نقشه راه مور توافق گروههای سیاسی متنوعی قرار گرفته است.
هم آقای مرسی - رئیس جمهوری برکنار شده - و هم السیسی فرمانده ارتش از مردم خواسته اند آرامش خود را حفظ کنند. در توتیتر مرسی گفته شده که عملیات ارتش تبدیل به یک «کودتای کامل» شد و از مردم خواست آن را رد کنند.
تظاهرات تا میزان زیادی صلح آمیز بود، ولی درگیری بین طرفداران و مخالفان آقای مرسی نزدیک به ۵۰ کشته بر جای گذاشت.
ارتش نیروهای خود را به مناطق حساس فرستاده تا از خشونتها جلوگیری کنند.
میدان تحریر در قاهره که مرکز تظاهراتی بود که حسنی مبارک را در سال ۲۰۱۱ به زیر کشید، روز پنجشنبه آرام بود. جمعی از باقی ماندگان تظاهرکنندگان درگوشه و کنار میدان بودند. عصر چهارشنبه بعد از اعلام ارتش در برکناری مرسی، آتش بازی و رقص و شادی جمیعت مخالف مرسی در این میدان بالا گرفت.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز خواهان آرامش و حفظ حقوق اساسی در مصر، از جمله آزادی بیان و اجتماعات شد.

دولت امریکا با نگرانی از وقایع احتمالی علیه شهروندانش، دستور تخلیه سفارت خود در قاهره را صادر کرده است.
XS
SM
MD
LG