لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

واکنش های بین المللی به برکناری محمد مرسی


درپی برکناری محمد مرسی رییس جمهوری مصر، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای «نگرانی عمیق» خود را از تصمیم ارتش ابراز داشت و خواهان بازگشت هرچه زودتر دمکراسی به مصر شد. او همچنین ارتش مصر را ترغیب کرد از حقوق شهروندان در جریان انتقال حفاظت کند.

باراک اوباما دستور داده است کمک ایالات متحده به مصر مورد بررسی قرار گیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دگرگونی در مصر را «وضعیتی ناپایدار» توصیف کرد و خواهان بازگشت به حکومت غیرنظامی «در سریعترین زمان ممکن» شد. او گفت همچنان از آرمان های مردم مصر طرفداری می کند.

وزیر امور خارجه ترکیه، احمد داوود اوغلو روز پنجشنبه در استانبول در گفتگو با خبرنگاران برکناری محمد مرسی را،که ازطریق انتخابات به قدرت رسیده بود، «وضعیتی فوق العاده نگران کننده» توصیف کرد وگفت «رهبرانی که با انتخابات باز و شفاف به قدرت می رسند فقط می توانند با انتخابات برکنار شوند.»

حزب رییس جمهوری تونس برکناری مرسی را به عنوان ضربه ای به دمکراسی محکوم کرد.

اما رهبران عربستان سعودی پیام های شادباش به مصر فرستادند. قطر گفت به حمایت از اراده مردم مصر ادامه خواهد داد.

امارات متحده عربی نیز حمایت خود را از انتقال قدرت در مصر ابراز داشت. شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس دولت امارات به عدلی منصور، که به عنوان رهبر موقت مصرسوگند یاد کرد، تبریک گفت.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه ازبرکناری مرسی استقبال کرد و گفت پس ازیک سال مردم مصر به آنچه او آن را دروغ های اخوان المسلمین نامید، پی بردند.

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی نیز انتصاب عدلی منصور به عنوان رییس جمهوری موقت مصر را به او تبریک گفته است. آقای عباس روز پنجشنبه در بیانیه ای که خبرگزاری فلسطینی وفا منتشر کرد گفت «به نام مردم فلسطین و رهبران آن، افتخار دارم به شما در برعهده گرفتن رهبری جمهوری عربی مصر در این مرحله انتقالی از تاریخش تبریک بگویم.»

رهبران ایران تا کنون واکنشی نسبت به وقایع چند روز گذشته مصر نشان نداده اند، اما عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر «ضرورت تحقق مطالبات مشروع» مردم مصر ابراز امیدواری کرده است «روند آینده تحولات در فضایی که منافع و مصالح مردم مصر را تامین نماید ادامه یابد و با پیگیری دقیق روند دموکراتیک...زمینه مشارکت حداکثری اقشار مختلف مردم و جامعه مدنی مصر فراهم گردد.»

سازمان ملل متحد، آمریکا و قدرت های دیگر از محکوم ساختن این رویداد به عنوان کودتای نظامی، خودداری کرده اند، زیرا چنین اقدامی ممکن است وضع تحریم هایی را موجب شود.
XS
SM
MD
LG