لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

۴ زخمی در انفجار در ساختمان ارتش مصر


بنا به اعلام ارتش مصر، انفجار بمبی که روز یکشنبه ساختمان واحد اطلاعات و امنیت ارتش کشور در شمال قاهره را هدف قرار داده بود به زخمی شدن ۴ سرباز منتهی شد. این دومین انفجار بمب در مدت زمان کمتر از یک هفته است که نیروهای امنیتی در دلتای نیل را هدف حمله قرار داده است.

این بمب در نزدیکی در ورودی ساختمان در روستای انشاص واقع در ۱۰۰ کیلومتری شمال قاهره در استان الشرقیه، منفجر شد. بنا به اعلام ارتش، بخشی از دیوار پشتی ساختمان بر اثر این انفجار ویران شد. ارتش مصر این اقدام را یک حمله تروریستی خوانده است.

انفجار روز یکشنبه پس از این به وقوع پیوسته است که مجتمع پلیس در شهر منصوره در دلتای نیل نیز هدف یک بمبگذاری انتحاری قرار گرفت و ۱۶ نفر بر اثر این حمله کشته شدند.

دولت تحت حمایت ارتش اعلام کرده است خشونت ها باعث تغییر مسیر طرح گذار سیاسی و برگزاری همه پرسی در اواسط ژانویه برای تصویب قانون اساسی جدید نخواهند شد.

انفجار روز یکشنبه در نزدیکی شمال منطقه ای به وقوع پیوست که حمله انتحاری روز سه شنبه انجام شد، مسئله ای که از گستردگی حوزه فعالیت شبه نظامیان برای حمله به اهداف خود حکایت می کند. از ماه ژوییه و زمانی که ارتش محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلام گرای کشور را از قدرت خلع کرد، حمله های شبه نظامیان به نقاط مختلف کشور به کرات رخ می دهند.

از زمان برکناری مرسی از قدرت، حدود ۳۵۰ پلیس و سرباز در طی بمب گذاری ها و تیراندازی های مکرر کشته شده اند. این کشتارها بیشتر در شبه جزیره سینا به وقوع پیوسته اند که اسلام گرایان افراطی از زمان سقوط حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ به نوعی خلاء امنیتی ایجاد کرده اند.

طی چند ماه پس از خلع مرسی از قدرت، نیروهای امنیتی صدها تن از حامیان وی را به قتل رسانده و هزاران تن دیگر را بازداشت کرده اند.

دو منبع امنیتی گفته اند بمب گذاری روز یکشنبه با یک دستگاه انفجاری انجام شده بوده است اما شبکه تلویزیونی دولتی «نیل نیوز» گزارش داد این سانحه بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری رخ داده است. پیش از این نیز برخی منابع محلی اعلام کرده بودند که انفجار در شهر بلبیس در نزدیکی آنشاس رخ داده بوده است.

روز پنج شنبه نیز انفجار یک بمب در نزدیکی اتوبوسی در قاهره ۵ زخمی به جای گذاشت. ابتدا گمان می رفت این بمب افراد غیرنظامی را هدف قرار داده بود، اما هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است بنابراین هدف بمبگذاری نیز به خوبی روشن نیست.

مقامات مصر ادعا کردند طی روزهای اخیر چندین بمب دیگر را نیز خنثی کرده اند. پلیس روز یکشنبه یک بمب دست ساز را که محوطه بیرون ساختمان دانشگاهی در شهر دامیته در دلتای نیل در داخل یک کیف گذاشته شده بود را پیدا و آن را خنثی کردند.

پیش بینی حمله های بیشتر

حمله انتحاری هفته گذشته عاملی برای تشدید تنش های سیاسی موجود در مصر بوده اند. دولت مصر اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی خواند و یک روز بعد در اقدامی به هدف سرکوب گسترده این گروه هم چند صد تن از هواداران اخوان را بازداشت کرد.

برخی از تحلیلگران می گویند مصر با خطر تداوم موج حمله های اسلام گرایان و نیز درگیری های مدنی روبرو خواهد بود که حاصل شکاف های عقیدتی و سیاسی بین هواداران و مخالفان اخوان المسلمین است و درگیری های خیابانی سه روز گذشته در این کشور که ۷ کشته به جای گذاشته اند، شاهدی بر این مدعاست.

اخوان المسلمین حمله انتحاری را محکوم کرده است. انصار بین المقدیس، گروه افراطی مستقر در صحرای سینا مسئولیت آن بمب گذاری را به عهده گرفت .

دولت تحت حمایت ارتش که درصدد است تا طرح گذار سیاسی جدیدی خود را با برگزاری همه پرسی و سپس انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال آینده اجرا کند، ادعا کرده به «مبارزه با تروریسم» متعهد است.

گمانه زنی هایی در مورد پیروزی عبدلفتاح السیسی، فرمانده ارتش در انتخابات وجود دارد. او رهبری ماموریت سرنگونی مرسی را به عهده داشت اما هنوز تصمیم برای نامزدی در انتخابات را اعلام نکرده است.

از زمان خلع مرسی از قدرت، گروه انصار بیت المقدیس مسئولیت حمله های عمده را به عهده گرفته است. تلاش نافرجام برای ترور وزیر کشور در ماه سپتامبر از جمله این حمله هاست.

این گروه پس از سقوط دولت حسنی مبارک در شمال صحرای سینا ظهور کرد و حمله هایی از جمله بمب گذاری در خط لوله صادرات گاز به اسرائیل و اردن را آغاز کرد.
اچ ای هلیر، پژوهشگر «موسسه خدمات متحد سلطنتی» مستقر در قاهره می گوید «حمله های بیشتری به وقوع خواهند پیوست. من تصور نمی کنم که هیچ فاکتوری تغییر کرده باشد که دست کم در کوتاه مدت شدت حمله ها را کاهش دهد».

وی می گوید «گروه هایی که با ارتش مخالف هستند و خواهان بازگشت مرسی بر مسند قدرت هستند، خود را فراتر از اخوان المسلمین می بینند و احتمال دارد که تعدادی از اسلام گرایانی که عضو اخوان نیستند نیز به خشونت متوسل شوند و به طور قطع انصار بیت المقدیس یکی از این گروه هاست».
XS
SM
MD
LG