لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

قبل از اکران فیلم هالیوود ادوارد اسنودن خواستار عفو ریاست جمهوری آمریکا شد


ادوارد اسنودن افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه، دو روز قبل از اکران عمومی فیلم هالیوود درباره تجربه او، خواستار عفو ریاست جمهوری شد. او این درخواست را طی کنفرانس تلفنی از روسیه، کشوری که به او پناه داده اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری آمریکایی سی.بی.اس اسنودن گفت گمان می کند به دلیل افشای "فعالیت های مغایرقانون اساسی" که بعدا پس از افشاگری های او متوقف شدند، شایسته عفو است.

پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: "من عاشق کشورم هستم. عاشق خانواده ام هستم. زندگی ام را وقف این دو کرده ام."

او گفت افشاگری : روش مهم "شناسایی سوءاستفاده از قدرت" و "محافظ آخرین پایگاه" دموکراسی است. او همچنین گفت اگر فورا و بدون روند قضایی به زندان فرستاده شود، "تاثیر بدی" خواهد داشت.

درخواست عفو علنی اسنودن درست قبل از اکران عمومی فیلمی که درباره او ساخته شده و همچنین چند ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری اوباما است. او در این باره گفته است که هیچ یک از این عوامل ربط مستقیمی به هم ندارند.

پیشتر در سال جاری میلادی اریک هولدر دادستان عمومی سابق آمریکا از احتمال توافق عفو اسنودن خبر داده بود.

منتقدان اسنودن را خائن می دانند و می گویند افشاگری او به توانایی آمریکا و متحدانش در مبارزه با تروریسم لطمه زده است.

کاخ سفید روز سه شنبه گفت که باراک اوباما همچنان معتقد است که اسنودن باید به دلیل درز اطلاعات محرمانه در این کشور محاکمه شود. سخنگوی کاخ سفید گفته است که با اسنودن "در صورت بازگشت به آمریکا طبق قانون و عادلانه" رفتار خواهد شد.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ اطلاعات محرمانه ای را درباره شنود مکالمات الکترونیک شهروندان آمریکا توسد دولت را افشا کرد. او سپس به روسیه گریخت. ممکن است او در آمریکا به ۳۰ سال زندان محکوم شود.

XS
SM
MD
LG