لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

کنکور در ایران؛ سیطره «فساد» بر نظام آموزش عالی


شلوع‌ترین روز کنکور به رغم وضعیت قرمز کرونا برگزار شد
شلوع‌ترین روز کنکور به رغم وضعیت قرمز کرونا برگزار شد

کنکور سراسری تیر ۱۴۰۱ با حاشیه‌ها و جنجال‌های فراوانی از جمله لو رفتن سوالات کنکور تا دریافت زودهنگام پاسخنامه‌ها در برخی حوزه‌های امتحانی، تا بحث مافیای پشت پرده کنکور و افزایش سهمیه‌ها همراه بود.

بخش فارسی صدای آمریکا روز دوشنبه در ویژه‌برنامه‌ای با حضور کارشناسان به ابعاد گوناگون برگزاری کنکور سال جاری در ایران پرداخته است.

بر اساس نتایج اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور از میان ۴۰ دانش‌آموز حائز رتبه‌های برتر در کنکور امسال فقط یک دانش‌آموز از مدارس دولتی فارغ‌التحصیل شده و بقیه همگی محصلان مدرسه‌های غیردولتی و خصوصی هستند که با پرداخت شهریه‌های چند ده میلیونی و هزینه‌هایی تا چند صد میلیون تومان در سال از امکانات آموزشی خاص و ويژه‌ای برخوردار بوده‌اند.

ناصر باباخانی، مدرس دانشگاه در این برنامه سیستم آموزشی ایران را هم‌چنان «مکتب‌خانه‌ای» توصیف کرد و گفت که استاد دانشگاه و یا معلم مدرسه متکلم وحده است و به جای ایجاد دیالوگ، یک مونولوگ واحد وجود دارد که باعث حداقلی شدن مشارکت دانشجویان و خلاقیت آنها می‌شود.

همچنین ثمانه قدرخان، روزنامه‌نگار، با اشاره به در جریان بودن تقلب در کنکور طی سالیان متمادی، گفت چطور ممکن است قوه قضاییه هیچ تلاشی برای پیدا کردن راه‌های جلوگیری از این مسئله نباشد.

او فساد کنکور را «از داخل سیستم» و «سازمان سنجش» دانست که و «این تبعیض آموزشی» را ناشی از «اختلاف طبقاتی» و فسادهایی از جمله فروختن سوال‌های کنکور به دانش‌آموزانی که قدرت خرید آن را داشته‌اند، برشمرد.

XS
SM
MD
LG