لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

کاهش بهای نفت خام پس از تأکید جو بایدن بر لزوم پایین آمدن قیمت سوخت


پس از تأکید جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر لزوم کاهش قیمت سوخت، بهای نفت کاهش پیدا کرد.

قیمت معاملات آتی نفت برنت ۴ درصد کاهش یافت و به ۱۱۰.۰۳ دلار برای هر بشکه رسید در حالی که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا، ۴.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۰۴.۵۶ دلار رسید.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که انتظار می‌رود آقای بایدن روز چهارشنبه از کنگره درخواست تعلیق سه ماهه مالیات فدرال ۱۸.۴ سنت به ازای هر گالن بنزین را مد نظر قرار دهد و از ایالت‌‌ها نیز بخواهد تا مالیات سوخت خود را تعلیق کنند. قانون‌گذاران هر دو حزب اصلی آمریکا نسبت به تعلیق مالیات فدرال مقاومت کرده‌اند.

استفان برنوک، تحلیلگر بودجه، می‌گوید در حالی که قیمت‌های پایین برای مصرف‌کننده می‌تواند به عنوان نشانه افزایش تقاضا تلقی شود، کاهش مالیات همچنین ممکن است انتظارها از انجام اقدامات بیشتر توسط دولت بایدن برای کاهش قیمت انرژی را بالا ببرد.

کاخ سفید این هفته، مدیر عاملان هفت شرکت نفتی را برای شرکت در جلسه‌ای دعوت کرده است تا راه‌های افزایش ظرفیت تولید و کاهش قیمت بنزین را که به حدود ۵ دلار برای هر گالن (۴لیتر) رسیده است به بحث بگذارند.

مایکل ویرث، مدیرعامل شرکت نفتی شِورون در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که انتقاد از صنعت نفت راه کاهش قیمت‌ سوخت نیست و خواستار تغییر رویکرد دولت در این رابطه شد. آقای بایدن در گفت‌و‌گو با خبرنگاران و در واکنش به این نامه، مدیران شرکت‌های نفتی را «حساس» خواند.

آژانس بین‌المللی انرژی روز چهارشنبه اعلام کرد که ۲۴۰۰ میلیارد دلاری که قرار است در حوزه انرژی سرمایه‌گذاری شود شامل هزینه‌های بی‌سابقه در انرژی‌های تجدیدپذیر است، اما برای کاهش شکاف عرضه و مقابله با تغییرات آب‌وهوایی کافی نیست.

از طرفی، داده‌های دولتی نشان می‌دهد ظرفیت پالایش نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱ برای دومین سال متوالی کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG