لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه: بر سر بقای شرکت، «تطمیع و تهدید» را نمی‌پذیریم


کارگران نیشکر هفت‌تپه از سال‌ها قبل تاکنون در اعتراض به شرایط معیشتی خود و نیز وضعیت نابسامان شرکت، اعتصاب و راهپیمایی کرده‌اند. آرشیو
کارگران نیشکر هفت‌تپه از سال‌ها قبل تاکنون در اعتراض به شرایط معیشتی خود و نیز وضعیت نابسامان شرکت، اعتصاب و راهپیمایی کرده‌اند. آرشیو

ابراهیم عباسی‌منجزی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، در توئیتی نوشت که کارگران «بر سر بقای هفت‌تپه، به هیچ‌وجه، نه تطمیع و نه تهدید» را نمی‌پذیرند و «مماشات بر سر منافع کارگران را نیز خیانت» می‌دانند.

آقای عباسی‌منجزی با اشاره به مطالبه کارگران این واحد کشاورزی و صنعتی برای واگذاری هفت‌تپه به شرکت طرح و توسعه نیشکر خوزستان افزود: «گر چه عده‌ای خواستند پای ارگان‌های دیگر را به میان آورند اما ما مصمم ماندیم که طرح و توسعه، هفت‌تپه را نجات می‌دهد و اکنون نیز ایستاده‌ایم و هیچ شکی به دل راه نمی‌دهیم.»

او با اعلام اینکه «با اتحاد، کار ناتمام را تمام می‌کنیم»، افزود: «شرط موفقیت این است که فرد گرا و فرد محور نباشیم.»

ابراهیم عباسی‌منجزی همچنین مطالبات بر زمین مانده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه را بازگشت به کار اسماعیل بخشی و واگذاری شرکت به طرح و توسعه نیشکر اعلام کرد.

پیش از این نیز شماری از کارگران نیشکر هفت‌تپه روز ۲۵ مرداد، در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت، با دولت ابراهیم رئیسی و وزارت صنعت، معدن و تجارت «اتمام حجت» کردند و گفتند که «این بار با آنها طرف حساب هستند.»

در این بیانیه با اعلام این‌که «کارگران هفت تپه ۵ سال جنگیدند تا گوش‌های ناشنوا در سه قوه باز شد و خلع ید از بخش خصوصی صورت گرفت» آمده است: «موضوع کلیدی برای ما در آن مرحله، بقای هفت‌تپه بود که در حال نابودی کامل بود و طرح اخراج چند هزار کارگر و طرح تغییر کاربری داشتند و با رشوه کل مقامات استان را علیه ما بسیج کرده بودند.»

امید اسدبیگی و شریک او؛ مهرداد رستمی‌ چگینی، در زمستان سال ۹۴ شرکت نیشکر هفت‌تپه با مساحت ۲۴ هزار هکتار را تنها با یک «پیش‌پرداخت شش میلیارد تومانی» خریداری کردند.

این شرکت پس از خصوصی‌سازی با مشکلات بسیار، مانند تاخیر طولانی در پرداخت دستمزدها و مزایا مواجه شد که اعتراض کارگران آن را به دنبال داشت.

در این ارتباط، شماری از فعالان کارگری این شرکت، مانند اسماعیل بخشی، دو مطالبه را پیشنهاد کردند؛ «واگذاری دوباره شرکت به دولت و یا مدیریت شورایی این واحد کشاورزی و صنعتی.»

این دو مطالبه از سوی دولت حسن روحانی پذیرفته نشد و برخوردهای امنیتی و قضایی شدیدی با کارگران و فعالان کارگری آنها انجام شد.

در این حال، در پی ادامه اعتراض‌های کارگری همراه با افشای سوء استفاده یک و نیم میلیارد دلاری مالک خصوصی شرکت، دستگاه‌های دولتی و قضایی مالکیت خصوصی این واحد کشاورزی و صنعتی را لغو کردند. پس از آن، این شرکت زیر مجموعه‌ شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به مدیریت عبدعلی ناصری شد.

به گزارش کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، امضاکنندگان بیانیه اشاره کردند که «آن مرحله با همت و اتحاد کارگران تمام شد» و افزودند: قرار براین بود که هفت‌تپه به هفت طرح واگذار شود و این هم جزو توافقات مسئولین دولتی با نمایندگان ما بود. اما به صورت مدیریت پیمانی واگذار شد و این مرحله نهایی هنوز صورت نگرفته است.»

کارگران امضاکننده بیانیه ضمن اشاره به این موضوع که «دولت توافق کرد {شرکت را} واگذار کند اما وزارت‌خانه زیر دستش مشغول کار دیگری است، در مورد مطالبات خود نوشتند: «برگشت به بخش خصوصی تحت هر بهانه‌ای، یعنی برگشت ما به خیابان و روز از نو - روزی از نو» خواهد بود.

در بیانیه با اعلام این‌که «مدیران هفت طرح از این وضعیت معلق سوءاستفاده می‌کنند» آمده است: «انتصاب مدیران بی‌خاصیت و غیر مسئول و باندبازی را تحمل نمی‌کنیم و دو بار از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد.»

کارگران نیشکر هفت‌تپه خطاب به دولت ابراهیم رئیسی و وزارت صنعت، معدن و تجارت گفتند که «مشکل کلیدی امروز، نه هفت طرح است و نه کارگران هفت تپه، بلکه دولت است که معلوم نیست چه خوابی برای هفت‌تپه دیده است.»

بیانیه تاکید کرده است که دولت به عنوان مشکل اصلی هفت‌تپه، موظف است که به توافق و وعده‌اش عمل کند.

بازگشت به کار اسماعیل بخشی، نماینده اخراجی کارگران نیشکر هفت‌تپه، از دیگر مفاد بیانیه منتشر شده در کانال مستقل کارگران هفت‌تپه است.

XS
SM
MD
LG