لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

معاینات پزشکی در فرودگاه نیویورک برای تشخیص ابولا تشدید شد


ترمینال ورودی فرودگاه جان اف کندی نیویورک، شنبه 19 مهر ۱۳۹۳
ترمینال ورودی فرودگاه جان اف کندی نیویورک، شنبه 19 مهر ۱۳۹۳

علاوه بر فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی در نیویورک، فرودگاه لیبرتی در نیوآرک ایالت نیوجرسی، فرودگاه واشنگتن دالس در ایالت ویرجینیا، اوهِر شیکاگو در ایالت ایلینوی و هارتسفیلد-جکسون در ایالت آتلانتا هم از این هفته برنامه معاینه پزشکی و غربال کردن مسافران مشکوک به ابولا را اجرا می‌کنند.

مسافران سه کشور آفریقایی گینه، سیرالئون و لیبریا، روز شنبه در فرودگاه بین‌المللی کندی نیویورک مورد معاینه پزشکی قرار گرفتند و دمای بدنشان گرفته شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات گمرک فرودگاه نیویورک گزارش کرده که اقدام جدید در راستای جلوگیری از گسترش ویروس ابولا در آمریکا انجام می‌شود.

مقامات بهداشتی فدرال گفته‌اند معاینه مسافران در مبادی ورودی، که به زودی در چهار فرودگاه دیگر هم به اجرا درخواهد آمد، یک لایه محافظتی قوی‌تر برای مهار و جلوگیری از شیوع بیماری ابولاست که تا کنون بیش از ۴.۰۰۰ قربانی گرفته است.

دکتر مارتین سِترُون، رئیس بخش مهاجرت جهانی و قرنطینه در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در فرودگاه کندی در این باره گفت:

«هم‌اکنون صد در صد مسافرانی که سه کشور آفریقاییِ درگیر ابولا را ترک می‌کنند، هنگام خروج معاینه می‌شوند؛ و بعضاً دمای بدن مسافران بارها و بارها گرفته می‌شود. اما این مراحل هر چند بار هم که اجرا شود، باز نمی‌توانیم خطر را به صفر برسانیم.»

فرودگاه‌های دیگر آمریکا که قرار است معاینات جدید در این هفته در آن‌ها انجام شود فرودگاه لیبرتی در نیوآرک، ایالت نیوجرسی، واشنگتن دالس در ایالت ویرجینیا، اوهِر شیکاگو در ایالت ایلینوی و هارتسفیلد-جکسون در ایالت آتلانتا هستند.

مقامات گمرک می‌گویند روزانه در حدود ۱۵۰ مسافر از لیبریا، سیرالئون و گینه به آمریکا سفر می‌کنند، و مبدأ ورود تقریباً ۹۵% شان یکی از این پنج فرودگاه است.

مسافران فرودگاه نیویورک روند معاینه را منظم توصیف کردند. جانسون نلون ۱۴ ساله که همراه با برادر ۱۷ ساله‌‌اش از لیبریا به آمریکا سفر کرده گفت: «در گمرک از ما چند سؤآل کردند، راجع به این که در روزهای گذشته مریض بودیم یا با مریض در تماس بوده‌ایم.»

یک مسافر که از نیجر وارد فرودگاه کندی نیویورک شده بود گفت هر چند بیماری ابولا در کشورش شایع نیست، در گمرک درجه حرارت بدن او را هم گرفتند.

دماسنج‌های مورد استفاده کارکنان بهداشتی در فرودگاه بدون دخالت دست کار می‌کند. چنانچه دمای بدن یک مسافر بالا باشد، از او پرسش‌هایی می‌کنند تا روشن شود که آیا با فردی مبتلا به ابولا در تماس بوده یا نه. در هر یک از پنج فرودگاه پیش‌گفته، یک بخش قرنطینه قرار دارد که در صورت لزوم مسافران را در قرنطینه می‌کنند.

از سه کشور گینه، سیرالئون و لیبریا به مقصد آمریکا پرواز مستقیم وجود ندارد. اما مقامات وزارت امنیت ملی هفته گذشته اعلام کردند مبدأ و مسیر پرواز و توقف‌های مسافرانی را که به آمریکا وارد می‌شوند، ردگیری می‌کنند – حتی اگر در راه چند توقف داشته باشند. خطوط هوایی مراکش، فرانسه و بلژیک هنوز در مسیر کشورهای غرب آفریقا پرواز دارند.

یک مسافر از نیجریه – که برای تلاش‌های موفقیت‌آمیز در زمینه مهار بیماری ابولا مورد تحسین جامعه بین‌المللی قرار گرفته – می‌گوید پیش از خروج از کشور دو بار مورد معاینات بهداشتی قرار گرفته: یک بار در لاگوس و بار دوم وقتی در ابوجا – پایتخت – توقف داشت. خانم آیکه می‌گوید: «الان در نیجریه کسی نگرانی از ابولا ندارد. به محض این که کسی تب داشته باشد، در اتاق‌های ایزوله از وی مراقبت می‌شود.»

مقامات بهداشتی می‌گویند هشدارهای اشتباه در مورد تب‌هایی که به بیماری‌های دیگرمربوط می‌شود، غیرمنتظره نخواهد بود.

دکتر سترون می‌گوید بیش از ۳۶.۰۰۰ مسافر از کشورهای غرب آفریقا در دو ماه گذشته معاینه شده‌اند و هیچکدام ابولا نداشته‌اند.

معاینه اضافی احتمالاً در مورد توماس اریک دانکن، که ماه گذشته از لیبریا وارد آمریکا شد، کمکی به تشخیص ابولا نمی‌داد. آقای دانکن هنگام ورود به آمریکا هیچ‌یک از علائم ابولا – از جمله تب – را نداشت. وی اولین فردی بود که در آمریکا بیماری‌اش ابولا تشخیص داده شد؛ و در نهایت پس از دو هفته دست و پنجه نرم کردن با ویروس ابولا، روز چهارشنبه گذشته در شهر دالاس تگزاس جان باخت.

مقام قانونی برای اجرای بند تجارت در قانون اساسی آمریکا، که تجارت با کشورهای خارجی براساس آن انجام می‌شود، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌هاست. همچنین قانون خدمات بهداشت عمومی سال ۱۹۴۴ (۱۳۲۳ خورشیدی) به دولت فدرال اجازه می‌دهد که جلوی گسترش بیماری‌های مسری در کشور را بگیرد – تب‌های ویروسی همراه با خونریزی، مثل ابولا، از جمله این بیماری‌هاست.

XS
SM
MD
LG