لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۷

آزمایش واکسن جدید ابولا در سوئیس آغاز می‌شود


همزمان با اعلام آغاز اجرای اولین واکسیناسیون ابولا در هفته جاری، یک مقام اتحادیه آفریقا کشورهای آفریقایی را به همسبتگی برای غلبه بر ویروس مرگبار ابولا فراخواند.

مسئولان پزشکی و بهداشتی سوئیس روز سه‌شنبه اعلام کردند که اولین واکسن ابولا روی ۱۲۰ نفر از کارکنان بهداشتی سالمی که از آفریقا به لوزان سوئیس مراجعه کرده‌اند، امتحان خواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی با وجود تایید این تجربه، بر آزمایشی بودن آن تاکید کردند. این واکسن از شامپانزه‌ای با ژن‌های دستکاری شده به دست آمده است. هدف از آزمایش این واکسن، اطمینان از ایمنی و توان واکنش بدن بیمار در برابر تحریک پاسخ دهی است.

همزمان، رئیس کمیسیون اتحادیه افریقا، کشورهای افریقایی را به همبستگی برای غلبه بر ویروس ابولا فراخواند و گفت که اگر حتی یک کشور گرفتار با بیماری ابولا باقی مانده باشد، هیچ کشوری سالم و در امان نخواهد بود.

این موضوع را دالمینی زوما روز سه شنبه در آدیس آبابا در جلسه ای با مقاماتی از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، بانک توسعه افریقا و کمیسیون اتحادیه اروپا عنوان کرد. او که از دیداری از پنج کشور افریقای غربی بازگشته بود گفت که کوشش‌های مردم و دولت‌های آنها در مبارزه با بیماری و پیامدهای آن، او را تحت تاثیر قرار داده است.

در همین جلسه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر از کشورهای اتحادیه افریقا خواست مرزهایشان را برای تسهیل عبور امدادگران و تدارکات باز نگاهدارند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۱۰ هزار نفری که بر اثر ابولا جان خود را از دست داده‌اند، همه از ساکنان کشورهای لیبریا، سیرالئون و گینه در غرب آفریقا بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG