لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

پژوهش تازه: ابتلا به امیکرون اولیه از ابتلا به زیرمجموعه‌های جدیدتر پیشگیری نمی‌کند


یافته‌های جدید نشان می‌دهد افرادی که به نسخه اولیه امیکرون مبتلا شده‌اند ممکن است در برابر ابتلای مجدد با واریانت‌های جدیدتر آسیب‌پذیر باشند، حتی اگر واکسینه شده باشند و دز یادآور زده باشند.

پژوهشگران چینی که نتایج تحقیقات خود را در مجله «نیچر» منتشر کرده‌اند می‌گویند بیماران واکسینه شده با نوع موسوم به BA.۱ امیکرون، آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که علاوه بر آن نوع، گونه اصلی ویروس را نیز خنثی می‌کند، اما زیرمجموعه‌های جدید امیکرون که در‌ حال حاضر در حال پخش هستند جهش‌هایی دارند که به آنها اجازه می‌دهد از این آنتی‌بادی‌ها بگریزند.

نوع موسوم به BA.۲.۱۲.۱ که بیشترین موارد ابتلا در آمریکا را تشکیل می‌دهد و دو نوع BA.۵ و BA.۴ که بیش از ۲۱ درصد از موارد جدید ابتلا در آمریکا را شامل می‌شوند جهش‌هایی دارند که در دو زیرمجموعه اولیه BA.۱ و BA.۲ وجود ندارند.

دانشمندان پس از انجام تست‌های آزمایشگاهی متوجه شدند که این زیرمجموعه‌های جدیدتر از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ناشی از نوع اولیه ویروس کرونا و همچنین از ایمنی حاصل شده از واکسیناسیون می‌گریزند.

آزمایش‌های آنها همچنین نشان داد که داروهای آنتی بادی مونوکلونال همچنان قادر هستند که به طور مؤثر این انواع جدید را خنثی کنند.

اما محققان هشدار داده‌اند که دزهای یادآور واکسن مبتنی بر ویروس نوع BA.۱ که فایزر و مدرنا در حال ساخت آن هستند، ممکن است در برابر انواع جدید امیکرون نتوانند محافظت گسترده‌‌ای ایجاد کنند.

پژوهش‌های قبلی که هنوز مورد داوری همتا قرار نگرفته است نشان داده است که افراد واکسینه نشده مبتلا به امیکرون بعید است واکنش‌های ایمنی ایجاد کنند که از آنها در برابر انواع دیگر کرونا محافظت کند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند داشتن واکسن ویژه امیکرون مزیت خیلی زیادی ندارد و هر فردی که برای تزریق دز یادآور واجد شرایط است بهتر است آن را دریافت کند تا از بیماری وخیم پیشگیری شود.

آنها می‌گویند تزریق دزهای یادآور، سطح آنتی‌بادی بدن را به اندازه نگه می‌دارد.

XS
SM
MD
LG