لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

دادگاه بریتانیا حاکم دبی را به پرداخت ٧٣٣ میلیون دلار به همسر سابقش محکوم کرد


شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی (آرشیو)
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی (آرشیو)

دادگاه عالی در لندن شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، را به پرداخت ۵۵۴ میلیون پوند (٧٣٣ میلیون دلار) به هیا بنت حسین، همسر سابق خود و دختر ملک حسین پادشاه فقید اردن، در دعوای حقوقی بر سر حق حضانت دو فرزندشان محکوم کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ٣٠ آذر گزارش داد، بخش اعظم این مبلغ به منظور تامین امنیت مادام‌العمر دو فرزند آنها و «خطر جدی» شیخ محمد برای فرزندانش در نظر گرفته شده است.

قاضی پرونده شیخ محمد را موظف کرد ظرف سه ماه آینده ۲۵۱.۵ میلیون پوند را بابت هزینه‌های نگهداری از عمارت شاهدخت هیا در بریتانیا، جواهرات، و اسب‌های مسابقه‌ای، و نیز هزینه‌های تامین امنیت، طی یک تراکنش به وی بپردازد.

شیخ محمد که نخست وزیر امارات است، باید ٣ میلیون پوند جهت تحصیل جلیله ۱۴ ساله و زائد ۹ ساله، و همچنین ٩ میلیون و ۶۰۰ هزار پوند بدهی معوقه بپردازد. علاوه بر این، شیخ محمد باید سالانه مبلغ ١١ میلیون و ٢٠٠ هزار پوند جهت حضانت از فرزندانش و تامین امنیت آنها در بزرگسالی‌شان بپردازد.

وکیل شاهدخت هیا گفته است هزینه‌های حقوقی ٢ و نیم سال دعوای قضایی وی و شوهر سابقش بالغ بر ٧٠ میلیون پوند بوده است.

شاهدخت هیا در سال ١٣٩٨ به همراه دو فرزندش به آلمان گریخت و سپس در لندن ساکن شد. وی در دانشگاه آکسفورد انگلیس تحصیل کرده است، در رشته پرش از مانع با اسب مهارت دارد و نخستین عرب تبار و اولین زنی است که به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در امور تغذیه انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG