لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

دادگاه عالی بریتانیا: حاکم دبی دستور هک تلفن همسر سابقش را داده بود


حاکم دبی و شاهدخت هیا بنت الحسین. آرشیو
حاکم دبی و شاهدخت هیا بنت الحسین. آرشیو

دادگاه عالی بریتانیا می‌گوید‌ شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، در ادامه «کارزار ارعاب و تهدید مستمر» در جریان دعوای حقوقی طولانی بر سر حضانت فرزندان، دستور هک تلفن همسر سابق و وکلای او را داده بود.

به گزارش رویترز، حاکم دبی از بدافزار «پگاسوس» که توسط شرکت اسرائیلی «ان اس او» برای مقابله با خطرات امنیت ملی طراحی شده است برای هک تلفن شاهدخت هیا بنت الحسین و تعدادی از کسانی که با او ارتباط نزدیک داشتند استفاده کرده است.

از طرفی، افرادی که برای حاکم دبی کار می کردند نیز سعی کردند عمارتی در مجاورت ملک شاهدخت هیا در بریتانیا بخرند که به گفته دادگاه، باعث شده بود او احساس ناامنی کند و نتواند «نفس بکشد.»

این حکم ۱۹ ماه پس از آن صادر می‌شود که دادگاه نتیجه گرفت حاکم دبی دو دختر خود را ربود، با آنها بدرفتاری کرد، و برخلاف میل باطنی‌شان آنها را نگه داشت.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حکم دادگاه را رد کرده و می‌گوید بر اساس «یک تصویر ناقص» صادر شده است.

وکلای شاهدخت هیا به دادگاه گفتند که وزارت خارجه بریتانیا از اتهامات هک مطلع شده است و پلیس تمایل خود را برای مصاحبه با هیا و وکلای او به عنوان قربانی اعلام کرده است.

رویترز می‌گوید وزارت خارجه بریتانیا و پلیس اظهارنظری در این مورد نکرده‌اند.

شاهدخت هیا، دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن، خواهر ناتنی ملک عبدالله پادشاه کنونی اردن، و همسر سابق محمد بن راشد حاکم دبی، یک سال و نیم پیش با جلیله دختر ۱۲ ساله و زاید پسر ۸ ساله‌اش به لندن گریخت.

او رابطه نزدیکی با خانواده سلطنتی بریتانیا دارد و در خانه‌ای در نزدیکی کاخ کنزینگتن زندگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG