لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

حاکم دبی در دادگاه محکوم شد؛ آدم ربایی، تهدید، و همسرآزاری


شاهدخت هیا، دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن و همسر ششم محمد بن راشد
شاهدخت هیا، دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن و همسر ششم محمد بن راشد

یک قاضی بریتانیایی روز پنجشنبه با صدور حکمی گفت که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، دستور ربودن دو دختر خود را صادر، و همسر سابقش را تهدید کرده بود.

به گزارش سایت خبری «ان بی سی» اندرو مک‌فارلین، قاضی پرونده، در جلسه نهایی دادگاه گفت که با بررسی اسناد و مدارک موجود و شنیدن اظهارات شهود، درستی ادعاهای شاهدخت هیا علیه شوهر سابقش، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم را پذیرفته است.

شاهدخت هیا، دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن و همسر ششم محمد بن راشد، پانزهم آوریل همراه با جلیله دختر ۱۲ ساله و زاید پسر ۸ ساله اش به لندن گریخت. شاهدخت هیا به دلیل سوءظن همسرش نسبت به رابطه احتمالی او با یک محافظ انگلیسی، نگران امنیت خود بود.

به گفته قاضی مک‌فارلین در جریان این دعوای حقوقی طولانی بر سر حضانت فرزندان که ۹ ماه طول کشید، اطلاعات زیادی درباره زندگی حاکم دبی کسب کرده است که صحت ادعاهای شاهدخت هیا را تأیید می‌کند.

او گفت هیچ شک و تردیدی ندارد که شمسا، دختر ۱۸ ساله حاکم دبی، در سال ۲۰۰۰ توسط مأموران شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در لندن ربوده شده است و او را علی رغم میل باطنی خود به دبی بازگردانند.

آندرو مک‌فارلین در ادامه گفت، به او ثابت شده است که لطیفه، خواهر کوچکتر شمسا، نیز در سال ۲۰۱۸ و زمانی که قصد فرار داشت، به دستور حاکم دبی در آب‌های بین المللی و توسط نیروهای هندی دستگیر، و به امارات متحده عربی فرستاده شد. اکنون هر دو دختر بر خلاف میل باطنی خود مجبور به زندگی در این امیر‌نشین هستند.

قاضی در حکم خود که پنجشنبه منتشر شد، شیخ دبی را برای طراحی کارزار ارعاب و وحشت علیه همسرسابقش، شاهدخت هیا محکوم کرد.

او گفت که شیخ محمد بن راشد آل مکتوم که در سال ۲۰۰۴ با هیا ازدواج کرد، بصورت تعمدی و در بیستمین سالگرد مرگ پدش ملک حسین، طلاقش داد تا از نظر روحی او را آزار دهد.

قاضی مک‌فارلین گفت، او به این نتیجه رسیده است که صرف نظر از برخی موارد محدود، هیا توانسته است ادعاهای خود را در دادگاه اثبات کند.

شیخ محمد ۷۰ ساله که در دادگاه حضور نداشت، به وکلای خود دستور داده است که به حکم صادره، که به گفته آنها او آن را قبول ندارد، اعتراض نکنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG