لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

شبە‌نظامیان وابسته به ایران پهپاد «ابابیل ٣» را در سوریه آزمایش کردند


یک پهپاد ساخت ایران. آرشیو
یک پهپاد ساخت ایران. آرشیو

رسانه‌های سوریه می‌گویند گروەهای شبە‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی پهپاد جدید دریافتی از ایران بە نام «ابابیل ٣» را در شرق دیرالزور آزمایش کردەاند.

بە گزارش دیدەبان حقوق بشر سوریە، مکان دقیق این آزمایش مزارع المیادین در شرق سوریە بودە کە پایگاەهای اصلی این گروەها در آن منطقه واقع است.

آلما، یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی اسرائیل، هفتە گذشتە گزارشی را تحت عنوان «ارتش پهپادی ایران، یک تهدید جهانی» در مورد تسلیح گروەهای شبە نظامی وابستە بە حکومت ایران در منطقە بە پهپاد منتشر کرد.

طبق این گزارش، سپاە پاسداران گروەهای نیابتی تحت حمایت خود را در سوریە، لبنان، یمن، عراق و غزە بە ٩ نوع و ۴۸ مدل پهپاد ساخت ایران مسلح کردە است.

حزب‌ اللە لبنان بە عنوان مثال، در حال حاضر حدود ٢ هزار پهپاد در اختیار دارد.

این گزارش همچنین اضافە کردە که سپاە پاسداران ٢٠ مرکز تولید، انبار و سایت پرتاب پهپاد را در ایران، عراق، سوریە و لبنان تاسیس کردە است.

پایگاەهای محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریە، در چند سال گذشتە بارها هدف حملات پهپادی و راکتی گروەهای شبە نظامی کارگزار حکومت ایران قرار گرفتەاند.

وزارت خارجە آمریکا پس از توقیف محمولە سلاح ارسالی از ایران برای حوثی‌ها، پنجشنبە در بیانیەای اعلام کرد کە حمایت‌های ایران از گروەهای مسلح در منطقە، تهدید علیە امنیت منطقەای و بین المللی است.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، اواخر آذر ماه، طرحی را برای جلوگیری از استفاە از «پهپادهای مرگبار توسط ایران و دیگر گروه‌‌های تروریستی یا شبه‌نظامیان همسو» با جمهوری اسلامی ارائه کرد.

یک هفته پیش از آن، کمیتە امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز طرح «متوقف کردن پهپادهای ایران» را تصویب کرده بود.

XS
SM
MD
LG