لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

مردان مسلح ایستگاه تلویزیون کنگو را تصرف کردند


پلیس جمهوری دموکراتیک کنگو می گوید در مناطق مختلف کینشاسا – پایتخت – تیراندازی هایی درگرفته، و مردان مسلح در ایستگاه تلویزیون شماری از خبرنگاران را به گروگان گرفته اند. مهاجمان، فرودگاه و وزرات دفاع کنگو را هم هدف حمله قرار داده اند.
پلیس اطراف ساختمان تلویزیون دولتی نوار امنیتی کشید.

پیش از قطع برنامه های تلویزیون، دو مرد مسلح در برابر دوربین ها ظاهر شدند و متنی را که ظاهراً پیامی سیاسی به ژوزف کابیلا، رئیس جمهوری آن کشور بود، قرائت کردند. به گفته یک خبرنگار رویترز که برنامه را مشاهده کرده بود گفت، پیام حاوی این جملات بود: «گیدئون موکونگبیلا آمده است تا شما را از بردگی برای روآندا آزاد کند.»

در مرکز کینشاسا، خیابان ها خالی از رفت و آمد بود و مغازه داران کرکره ها را پایین کشیده بودند. اندکی پس از حمله مهاجمان به تلویزیون، یک مقام گمرک از آتشباری سنگین در فرودگاه بین المللی کنگو واقع در حومه کینشاسا خبر داد: «تیراندازی در اینجا شروع شده است. آنها به هر طرف شلیک می کنند. ما همه پنهان شده ایم.»
در زمان حمله به فرودگاه، صدای شلیک سنگین از همه جا به گوش می رسید. مردان مسلح وزارت دفاع کنگو را نیز هدف حمله قرار دادند. هنوز گزارشی از کشتگان یا مجروحین منتشر نشده است.

خشونت ها موجب ترس و وحشت در پایتخت کنگو شده است.
لامبرت منده سخنگوی دولت جمهوری دموکراتیک کنگو گفت ، گروهای مسلح به فرودگاه بین المللی ، تلویزیون دولتی و مرکزنیروهای نظامی در کینشاسا حمله کردند: «سه محل در شهر ما کینشاسا ، از سوی یک گروه تروریست که هنوز شناسایی نشده ، مورد حمله تروریستی قرار گرفت. آن ها به نیروهای امنیتی که مسئول محافظت از این سه مرکز استراتژیک بودند ، حمله کردند. واکنش نیروهای نظامی و امنیتی در دفاع مشروع از کشور و خنثی کردن این تروریست ها ، شدید و به موقع بود.»
سخنگوی دولت جمهوری دموکراتیک کنگو از مردم خواست، این اقدام تروریستی را محکوم کنند و به روال عادی زندگی خود باز گردند: «دولت از مردم و قربانیان این تهاجم تروریستی که تنها هدفش ایجاد وحشت در میان مردم در آستانه جشن های سال نو است ، دعوت می کند، به روال عادی زندگی خود باز گردند.»

سفارت آمریکا در کینشاسا گفت گزارش های متعددی از درگیری ها دریافت کرده است و از اتباع آمریکایی خواست ، به مناطق شلوغ نزدیک نشوند. سفارت آمریکا همچنین گفت ، بنا به برخی از گزارش ها ، فرودگاه بین المللی بسته شده است.
XS
SM
MD
LG