لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

حمایت رواندا از شورشیان کنگو


آمریکا روآندا را تحت فشار گذاشته است تا پشتیبانی از شورشیان «ام ۲۳» را متوقف، و نیروهای نظامی خود را از منطقه جنگ زده جمهوری دموکراتیک کنگو خارج کند.
جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه روآندا را مستقیماً مسئول وقایع خشونت بار موجود در ناحیه شرقی کنگو دانست و گفت جنگ موجی از پناهندگان را به شهرهای مرزی کشانده است.
وی از دولت در کیگالی خواست تا به موجب قراردادی که دولتهای منطقه اوائل سال جاری میلادی به امضاء رساندند به تعهدات خود در مورد ایجاد صلح و امنیت در منطقه عمل کند.

پیشتر نیز جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، ریاست نشستی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد بعهده داشت، که هدفش ایجاد صلح و امنیت در منطقه «گریت لیکز» آفریقا بود.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه پس از گزارش روز دوشنبه دیده بان حقوق بشر مبنی بر ارتکاب به جنایات جنگی، از جمله تجاوزات جنسی، مجبور کردن مردان و پسران نوجوان به جنگ در واحدهای شورشی، از سوی شورشیان « ام ۲۳» ابراز شد.
پژوهشگران دیده بان حقوق بشر مدارکی از از تعدادی از شاهدان عینی جمع آوری کرده اند که نشان می دهد که روآندا از شورشیان «ام ۲۳» حمایت میکند. پژوهشگران همچنین می گویند که هنوز روآندا سلاح ، مهمات، و نیروهای نظامی برای شورشیان ارسال می دارد.
شورشیان هیچ گونه اظهار نظر و یا واکنشی نسبت به گزارش دیده بان حقوق بشر از خود نشان نداده اند.
سخنگوی دیده بان حقوق بشر گفت در مورد ارتکاب جنایات جنگی قرار بود بازپرسان این سازمان با سلطانی ماکنگا گفتگو کنند، ولی وقوع جنگ مانع این مصاحبه شد.
XS
SM
MD
LG