لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

آمادگی شورشیان کنگو برای مذاکرات صلحیک گروه شورشی که بیش از ۱۸ ماه با دولت جمهوری دمکراتیک کنگو جنگیده است می گوید سلاح را زمین می گذارد وآماده است برای صلح با دولت به گفت وگو بنشیند.

برتراند بیسیموا، رهبر جنبش «ام ۲۳» روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد گروه وی عملیات نظامی را کنارخواهد گذاشت و هدف های خود را از طریق ابزار سیاسی دنبال خواهد کرد.

این اقدام چند ساعت پس از آن صورت گرفت که نیروهای دولتی رزمندگان شورشی را از آخرین نواحی که در شرق کنگره در کنترل داشتند، بیرون راندند.

بیسیموا روز یکشنبه خواهان آتش بس یک جانبه شد تا امکان ادامه مذاکرات صلح بین دو طرف فراهم آید، اما دولت پیشنهاد او را رد کرد و گفت فقط پایان شورش مسلحانه گروه را خواهد پذیرفت.

راس فینگولد، نماینده آمریکا در جمهوری دمکراتیک کنگو روز سه شنبه گفت اعلامیه شورشیان گامی مهم و هیچان انگیز در جهتی درست است. با این حال یادآور شد دولت نیاز دارد چگونگی پرداختن به مسائلی مانند بخشودگی رزمندگان را به دقت مدیریت کند، و گفت کسانی که مرتکب جرائم جدی شده اند نباید مشمول بخشودگی شوند.

شرق کنگو سالها جنگ بین دولت و گروه های شورشی کوناگون را، معمولا بر سر کنترل معادن غنی منطقه تحمل کرده است.

«ام ۲۳» شامل رزمندگانی است که در قرار داد صلح سال ۲۰۰۹ به ارتش کنگو پیوستند، اما بعداً - پس از شکایت از رفتار نامناسب با آنها - از ارتش جدا شدند و شورش خود را درآوریل ۲۰۱۲ آغاز کردند.

این گروه بر سرزمینی در استان کیوو در شمال کنگو مسلط شد و سال پیش گوما، مرکز ایالت را برای مدتی کوتاه اشغال کرد.

دولت کنگو، دولتهای رواندا و اوگاندا را به حمایت از «ام۲۳» متهم کرده است. هر دو کشور این اتهام را رد می کنند.
XS
SM
MD
LG