لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی در حمله‌ موشکی به یک زندان کشته شدند


ادامه حملات روسیه به اوکراین.
ادامه حملات روسیه به اوکراین.

مسکو و کی‌یف یکدیگر را متهم به حمله‌ای موشکی در روز جمعه می‌کنند که به نظر می‌رسد منجر به کشته‌شدن ده‌ها اسیر جنگی اوکراینی شده است.

این حادثه ممکن است تاثیری منفی بر تلاش‌های مورد حمایت سازمان ملل برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین به بازارهای جهان داشته باشد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد ۴۰ زندانی در نتیجه حمله به یک زندان در شهر اولنیکا در منطقه دونتسک تحت کنترل جدایی‌خواهان کشته و ۷۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مسکو اوکراین را به استفاده از راکت‌های هیمارس ساخت ایالات متحده در این حمله متهم می‌کند.

در مقابل، نیروهای مسلح اوکراینی این اتهام را رد کرده و می‌گویند آتش توپخانه‌ای روسیه سبب این کشتار شده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین گفته است روسیه با ارتکاب این «جنایت جنگی» خواسته است شکنجه زندانیان و اعدام‌ها را پنهان کند.

اما در جنوب اوکراین، کی‌یف می‌گوید دست‌کم پنج نفر بر اثر حمله موشکی روسیه به شهر میکولایف کشته و هفت نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روسیه که همواره حمله به غیرنظامیان را رد می‌کند، هنوز واکنشی به این خبر نداشته است.

امیدها به ازسرگیری صادرات غلات

روسیه و اوکراین هفته گذشته با امضای توافقی با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه اعلام کردند صادرات غلات اوکراین از بنادر جنوبی این کشور در دریای سیاه از سر گرفته می‌شود.

اما تداوم جنگ عملی کردن این دستاورد عمده دیپلماتیک را با خطر جدی روبرو کرده است.

مارتین گریفیث، رئیس امور امدادرسانی سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ابراز امیدواری کرد اولین محموله غلات روز جمعه از بنادر اوکراین صادر شود.

مزدوران واگنر

بریتانیا در بروزرسانی اطلاعات مربوط به جنگ در اوکراین اعلام کرده روسیه به دلیل کمبود سرباز به مزدوران گروه واگنر دستور داده بخش‌هایی از جبهه‌های جنگ در اوکراین را در اختیار بگیرند.

طبق این گزارش، بعید به نظر می‌رسد مزدوران واگنر بتوانند جای خالی واحدهای پیاده نظام روسیه را پر کنند و یا تغییری در روند جنگ به وجود بیاورند.

واگنر و کرملین در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG