لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

مقام های سوری گفته اند دوروتی پروز را به ايران فرستاده اند


مقام های سوری گفته اند دوروتی پروز را به ايران فرستاده اند
مقام های سوری گفته اند دوروتی پروز را به ايران فرستاده اند

اوضاع خاورميانه همچنان در کانون توجه روزنامه های آمريکا قرار دارد.

روزنامه سياتل تايمز نوشته است رکسانا صابری خبرنگار ايرانی آمريکايی که سال ۱۳۸۸ برای يک صد روز طعم زندان اوين تهران را چشيد، می تواند درک کند که دوروتی پروز خبرنگار شبکه الجزيره اکنون در ايران چه شرايطی را تجربه می کند. به نوشته اين روزنامه، رکسانا صابری - که در هفته های اول حبس در ايران، اجازه تماس با خانواده يا ملاقات با وکيل را نداشت - می گويد اگر خانم پروز اکنون در ايران زندانی باشد، احتمالاً چند هفته در سلول انفرادی نگاهش می دارند؛ وادارش می کنند تا به جرايمی که مرتکب نشده اعتراف کند؛ و تا زمانی که آزاد نشود اجازه نخواهند داد تا با خانواده اش تماس داشته باشد. سياتل تايمز يادآوری می کند که دوروتی پروز، نزديک به سه هفته پيش در فرودگاه دمشق دستگير شد. مقامات سفارت سوريه در واشنگتن هفته گذشته گفتند خانم پروز را - که با گذرنامه ايرانی قصد داشت به طور غيرقانونی وارد سوريه شود - همراه با کنسول ايران در دمشق به ايران فرستاده اند.

واشنگتن پست با انتقاد از عملکرد شبکه خبری الجزيره نوشته است اين شبکه مستقر در دوحه پايتخت قطر، اخبار مربوط به جنبش های مردمی خاورميانه را به طور کامل پوشش می داد و حتی با آن ها همراهی می کرد؛ اما ماه مارس، هنگامی که تانک های عربستان سعودی برای کمک به پادشاه بحرين در سرکوب جنبش مردم وارد خاک آن کشور شدند، الجزيره به گزارش های پراکنده و کمرنگ در اين باره بسنده کرد. رويکرد متفاوت شبکه خبری الجزيره، افکار عمومی را متوجه پيوند نزديک آن رسانه با دولت قطر کرد و اتهاماتی را متوجه آن شبکه ساخت دایر بر اين که الجزيره ابزاری است در دست دولت قطر برای پيشبرد اهداف سياست خارجی آن کشور. اين روزنامه می نويسد مدير شبکه با رد چنين اتهامی از استقلال آن شبکه دفاع کرده است.

واشنگتن پست در مقاله ديگری به اختلاف ميان اعضای دولت پرزيدنت اوباما بر سر آينده روابط ايالات متحده با پاکستان اشاره کرده و نوشته است پيدا کردن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده، در نزديکی پايتخت پاکستان موجب شده است که بسياری از اعضای دولت آمريکا درباره ارتباط دوپهلو و مبهم اسلام آباد با گروه افراطگرای القاعده شکيبايی خود را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG