لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۵

ابراز بی اطلاعی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از اخراج خبرنگار الجزیره به ایران


ابراز بی اطلاعی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از اخراج خبرنگار الجزیره به ایران
ابراز بی اطلاعی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از اخراج خبرنگار الجزیره به ایران

پس از گذشت بیش از دو هفته بی خبری از سرنوشت دوروتی پروز، خبرنگار ایرانی تبار تلویزیون الجزیره و ادعای مقامات دمشق مبنی بر اخراج وی به ایران، مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی نسبت به وجود وی در ایران ابراز بی اطلاعی کرده اند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه ( ۱۴ مه ) گفت «هیچ اطلاعی» از محل دوروتی پروز ندارد.

دوروتی پروز، خبرنگار تلویزیون الجزیره، روز جمعه ( ۲۹ آوریل ) پس از ورود به سوریه با خطوط هوایی قطر ایرویز در فرودگاه دمشق بازداشت شد.

سفیرسوریه در واشنگتن روز ۱۱ مه ادعا کرد که خانم پروز و با هواپیمای خطوط هوایی کاسپین دمشق را به مقصد تهران ترک کرده است.

این خبرنگار ۳۹ ساله، تابعیت ایرانی، کانادایی و آمریکایی دارد اما بنا به گزارش رسانه ها، وی با گذرنامه ایرانی خود به سوریه سفر کرده بود.

این مقام دولت سوریه در ایالات متحده گفته بود دوروتی پروز با گذرنامه ایرانی که تاریخ آن منقضی شده بود به دمشق سفر کرده و گردشگری را علت سفر خود به سوریه عنوان کرده بود.

در شرایطی که نگرانی ها نسبت به سرنوشت خبرنگار تلویزیون الجزیره افزایش یافته اند، «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز ۱۲ مه بیانیه ای منتشر کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواستار تا فوراً دوروتی پروز را آزاد کنند.

در بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر ضمن اشاره به دو هفته بی خبری از وضعیت این خبرنگار ایرانی تبار، آمده است «هیچ توجیهی برای بازداشت خانم پروز وجود ندارد».

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خواستار تهیه گزارش شفافی در مورد بازداشت دوروتی پروز و اجازه دسترسی اعضای خانواده و مقامات سفارت کانادا در تهران به وی شده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین تاکید کرده است بدون در نظر گرفتن دلایل سوریه برای استرداد خانم پروز، مقامات ایرانی باید به قوانین بین المللی احترام بگذارند و وی را فوراً آزاد کنند.

اعضای خانواده، مسئولان تلویزیون الجزیره و مقامات کانادایی و ایالات متحده طی دو هفته گذشته هیچ ارتباطی با دوروتی پروز نداشته اند و با انتشار بیانیه های متعدد و مصاحبه های مختلف نسبت به سلامت و امنیت وی ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

آلن کاکچیون، سخنگوی وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا به روزنامه گلوب اند میل گفته است مقامات کانادا در تلاشند تا اطلاعات بیشتری در مورد این پرونده کسب کنند.

وی ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به امنیت خانم پروز گفته است مقامات کانادا برای کسب اطلاعات بیشتری در مورد وی با مقامات بلندپایه ایران و سوریه در تماس هستند و تلاش می کنند تا وی را از خدمات کنسولی بهره مند کنند.

مارک تونر، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز به این نشریه گفت مقامات ایالات متحده نیز نگران سلامت خانم پروز هستند.

خبرنگار گلوب اند میل نوشته است تصمیم مقامات دولت سوریه برای اخراج دوروتی پروز به ایران تصمیم شرورانه ای بوده تا به عمد وی را در معرض خطر آزار و اذیت قرار دهند چرا که ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و پیشینه طولانی در بازداشت، شکنجه و حتی قتل روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر دارد.XS
SM
MD
LG