لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

الجزیره از ایران خواست جزئیات بیشتری درباره خبرنگار ناپدید شده ارائه کند


دوروتی پروز
دوروتی پروز

شبکه خبری الجزیره مستقر در قطر از سوریه و ایران خواست جزئیات بیشتری درباره دوروتی پروز، خبرنگار این شبکه که ماه گذشته میلادی در سوریه ناپدید شد، ارائه کنند.

یک سخنگوی الجزیره می گوید این شبکه نگران سلامتی دوروتی پروز است. این سخنگو خواستار امکان تماس فوری با این خبرنگار و آزادی فوری وی شد.

اظهارات سخنگوی الجزیره پس از آن بیان می شود که ایران روز سه شنبه گفت به دنبال محل نگهداری خانم پروز است.

سوریه هفته گذشته اعلام کرد که دوروتی پروز را پس از آنکه در ۲۹ آرویل از قطر به دمشق پرواز کرد، به ایران فرستاده است. وی برای پوشش اخبار اعتراضات ضد دولتی در سوریه به این کشور سفر کرده بود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه گفت برای ایران اطلاع یافتن از وضعیت دوروتی پروز «اهمیت» دارد. اما او تایید نکرد که خانم پروز در ایران نگهداری می شود.

دوروتی پروز دارای تابعیت ایرانی، آمریکایی و کانادایی است.

مهمانپرست اظهارات سوریه را تایید کرد که خانم پروز سعی کرده بود با یک گذرنامه تاریخ گذشته ایرانی وارد سوریه شود و در نظر داشت بدون مجوز خبرنگاری در سوریه کار کند. او همچنین گفت پروز، گذرنامه های دیگر خود را در آن زمان با خود به همراه داشت.

مشخص نیست که دوروتی پروز در زمان ورود به سوریه از کدام گذرنامه استفاده کرده است.

سوریه همزمان با سرکوب جنبش اعتراضی مخالفان دولت که از ماه مارس سراسر این کشور را فرا گرفته است، تقریبا فعالیت تمامی خبرنگاران خارجی را ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG