لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

آنچه می‌دانستیم از نظر علمی تایید شد: سگ‌ها حرف ما را می‌فهمند


گروهی از سگ هایی که توسط پژوهشگران در مجارستان، برای بررسی نحوه درک سخنان انسان، تحت آزمایش قرار گرفته اند -
گروهی از سگ هایی که توسط پژوهشگران در مجارستان، برای بررسی نحوه درک سخنان انسان، تحت آزمایش قرار گرفته اند -

دانشمندان به تازگی به شواهد جدیدی دست یافته‌اند که باور قدیمی انسان‌ها را که طی قرن‌ها تجربه به آن دست یافته‌اند، تایید می‌کند: این که سگ‌ها، این بهترین دوستان انسان، واقعا بخش‌هایی از حرف‌های ما را می‌فهمند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پژوهشگران در مجارستان با اسکن مغزی سگ‌ها، در حالی که به صحبت‌های مربیان خود گوش می‌دادند، با تجزیه و تحلیل سیگنال‌های ارسالی از مغز آنها، به این نتیجه رسیده‌اند.

پژوهشگران دریافتند که سگ‌ها از کدام بخش از مغز خود برای درک سخنان ما استفاده می‌‌کنند، دریافتند که نیم کره چپ مغر آنها محل پردازش واژه‌هاست و نیم کره راست محل پردازش لحن و صداست؛ درست مانند انسان‌ها.

نتایج این پژوهش در نشریه "ساینس" (علوم) به چاپ رسیده است.

اما یافته جدید این پژوهش این است که سگ‌ها تنها زمانی که هم واژه‌ها و هم لحن ما مثبت است احساس می‌کنند مورد تشویق قرار گرفته‌اند؛ و اگر کلمات بی‌معنی همراه با لحن یا صدای تشویق آمیز باشد، یا واژه‌های معنادار با لحنی خنثی بیان شوند، چنین تاثیری بر آنها ندارند.

سگ‌ها، هزاران سال است که با انسان‌ها مأنوس هستند و همین باعث شده که در مقایسه با دیگر گونه‌های جانوری که در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند، به کلمات و چگونگی بیان آنها، و همینطور درک احساسات صاحبانشان، توجه بیشتری داشته باشند.

در حالی دیگر حیوانات اهلی دیگر نیز ممکن است مانند سگ‌ها از توانایی ذهنی برای درک سخنان ما برخوردار باشند، اما به گفته سرپرست این گروه پژوهشی، تا کنون نیازی به بررسی این موضوع توسط دانشمندان، حس نشده است.

XS
SM
MD
LG