لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

شامه سگ؛ پیشرفته ترین راه برای تشخیص میزان قند خون


یک سگ لابرادور با شامه قوی در فرودگاه فرانکفورت
یک سگ لابرادور با شامه قوی در فرودگاه فرانکفورت

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی درباره قابلیت سگ ها در تشخیص دیابت صاحبان خود به عنوان نمونه از یک زن انگلیسی به نام کلر پسترفیلد نام می برد که به دیابت نوع اول مبتلا است.

در این نوع دیابت پانکراس قادر به تولید انسولین و تنظیم قند خون نیست و قند خون کلر ممکن است ناگهان سقوط کند و منجر به لرزش، گیجی، گم‌گشتگی و غش کردن فرد شود.

اما سگ او که از نژاد لابرادور است، قبل از آن که این اتفاق بیافتد، از طریق شامه خود آن را تشخیص می دهد و با گذاشتن دست هایش روی شانه های کلر او را آگاه می کند.

سگ خانم پسترفیلد یکی از ۷۵ سگ یاور پزشکی است که در سازمان خیریه سگ های تشخیص بیماری برای کمک به بیماران آموزش دیده اند.

این سگ ها از سال ۲۰۰۹ برای تشخیص هرگونه تغییر در بازدم صاحبشان هنگام کاهش قند خون آموزش دیده اند، اما آن بوی مخصوصی که سگ ها تشخیص می دهند همچنان برای پزشکان معماست.

کشف این ترکیب بو می تواند منجر به تولید تکنولوژی هایی چون دستگاه آنالیز تنفس شود تا قند خون مبتلایان به دیابت را از طریق بررسی قند خون در بازدم بررسی کند.

در حال حاضر بیماران با آزمایش خون میزان قند را اندازه می گیرند و اگر تکنولوژی فوق به میدان بیاید، کار بیماران راحت تر و روال کار تسریع می شود.

آموزش دادن سگ های یاور پزشکی کاری پرخرج است و تربیت هر کدام حدود ۱۶ هزار دلار هزینه می برد؛ اما تقاضا برای این سگ ها بالاست.

XS
SM
MD
LG