لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

پس از کرگدنهای سفید، نسل فیل‌ها قربانی بعدی شکارچیان حیوانات


فاتو و نجین (چپ) دو کرگدن ماده و تنها کرگدن های سفید شمالی باقی مانده در جهان، پارک حفاظت شده «اُول پژتا» در کنیا.
فاتو و نجین (چپ) دو کرگدن ماده و تنها کرگدن های سفید شمالی باقی مانده در جهان، پارک حفاظت شده «اُول پژتا» در کنیا.

مرگ «سودان» ۴۵ ساله، آخرین کرگدن سفید شمالی نر در جهان، زنگ خطر و اخطاری است برای نابودی دیگر حیوانات در خطر انقراض .

این خبر یادآور فیلم مستند «د لست انیمالز» یا «آخرین حیوانات» کیت بروکس است، که نشان می دهد شکار و قاچاق حیواناتی مثل فیل و کرگدن چطور باعث کاهش جمعیت این حیوانات در کره زمین شده است.

فیلمساز «کیت بروکس» چندی پیش در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت: «تعداد جمعیت کرگدن سفید جنوبی حدود ۲۰ هزار رأس است. و از کرگدن سفید شمالی تنها ۳ تا باقی مانده است و آخرین کرگدن نر ، «سودان» هم نزدیک به مرگ است و زیاد سالم نیست.»

روز بعد از این مصاحبه، «سودان» در گذشت.

فیلم «آخرین حیوانات» کیت بروکس یکی از ۱۳۰ فیلمی بود که امسال در جشنواره فیلم محیط زیستی در پایتخت آمریکا به نمایش در آمد.

خانم بروکس می گوید در ۱۰ سال گذشته بیش از یک هزار جنگلبان، در پارک ها و جنگل های حفاظت شده سراسر آفریقا، در جریان درگیری با شکارچی ها و قاچاقچیان و به دست آنها کشته شده اند. او حتی در مستند خود یکی از این درگیری های مرگبار در پارک ملی «گارامبای» کنیا را نشان داده است.

یکی از باورهای خرافی که شاخ کرگدن را تقویت کننده قوای جنسی و علاج سرطان می داند، این موجود زنده را یکی از گران ترین کالاهای حیوانی کرده است، و در خیلی از بخش های کره زمین، در آمد حاصل از فروش آن صرف اقدامات تروریستی می شود .

مستند خانم بروکس خواهان اعمال اقدامات سخت تری علیه این تجارت در جهان است. او همینطور امیدوار است که با این فیلم توجه ها را به عواقب تجارت شاخ کرگدن و عاج فیلم جلب کند. او گفت: «به نظر من آگاهی مردم در جهان روز به روز بیشتر می شود.»

گله فیل در حال آبتنی کردن، پارک ملی «کروگر» - آفریقای جنوبی
گله فیل در حال آبتنی کردن، پارک ملی «کروگر» - آفریقای جنوبی

در همین حال حیوانات در خطر انقراض بیشتری می میرند. در ده سال گذشته، شکارچیان غیر مجاز و قاچاقچیان حدود ۱۵۰ هزار فیل کشتند. خانم بروکس می گوید در سالی که او متولد شد، جمعیت فیل تنها در پارک ملی «گارامبای» کنیا ۲۲ هزار رأس بود. امروز تنها هزار و دویست فیل باقی مانده است.

وضعیت برای کرگدن سفید شمالی حتی بدتر است. پس از مرگ «سودان» تنها دو کرگدن ماده به جا مانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG