لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

وخامت حال آخرین کرگدن سفید شمالی نر جهان


حال آخرین کرگدن نر سفید شمال دنیا رو به وخامت گذاشته است و به این ترتیب نسل کرگدن های سفید که به دلیل شکار بی رویه بشدت در خطر بوده اکنون یک گام دیگر به انقراض نزدیک شده است.

«سودان» کرگدن ۴۵ ساله به اتفاق دو کرگدن ماده سفید در منطقه حفاظت شده «اول پژتا» در کنیا زندگی می کند.

مسئولان «اول پژتا» اعلام کردند که وضع «سودان » با وجود مراقبت های شبانه روزی ساله دامپزشکان و مسوولان پناهگاه وخیم است.

پای «سودان »در سال ۲۰۱۷ زخمی و دچار عفونت شد، اما اکنون یک عفونت عمیق تر در پای دیگرش پیدا شده است.

«سودان » به اتفاق دو کرگدن ماده و یک کرگدن نر دیگر سال ۲۰۰۹ از باغ وحشی در جمهوری چک به پناهگاهی در آفریقا منتقل شدند ، ولی کرگدن نر دوم مدتی بعد ، مرد.

فاتو(وسط) و ناجین ( چپ) تنها کرگدنهای سفید ماده شمالی جهان در منطقه حفاظت شده "اول پژتا" در کنیا به همراه سودان(راست) آخرین کرگدن سفید نر شمالی جهان زندگی می کنند.
فاتو(وسط) و ناجین ( چپ) تنها کرگدنهای سفید ماده شمالی جهان در منطقه حفاظت شده "اول پژتا" در کنیا به همراه سودان(راست) آخرین کرگدن سفید نر شمالی جهان زندگی می کنند.

​تلاش دانشمندان برای نجات نسل کرگدنهای سفید شمال

با این حال دانشمندان امیدوارند بتوانند کرگدن های سفید شمالی را از انقراض نجات دهند. دانشمندان می‌خواهند از رحم کرگدن های سفید جنوبی برای وضع حمل و زایمان کردگدن سفید شمال استفاده کنند. آنها اسپرم کرگدن سفید مرده را در برلین ذخیره کرده اند. قرار است تخمک های کرگدن های سفید ماده با عمل جراحی از کرگدن های ماده سفید باقی مانده در طبیعت خارج شود و با تلقیح این دو و استفاده از رحم کرگدن سفید جنوبی و زایمان طبیعی، نسل کرگدنهای سفید شمالی از خطر انقراض نجات یابد.

نسل کرگدن های سفید شمالی در آفریقا به دلیل شکار بی رویه و نابودی زیستگاه های طبیعی آنها سالهاست که در خطر انقراض است.

XS
SM
MD
LG