لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

آیا سانسور حکومت ایران ‌و محدودیت اینترنت شانس مهدی رجبیان برای نامزدی گرمی را کاهش می‌دهد؟


مهدی رجبیان
مهدی رجبیان

تارنمای «بیلبورد» در مقاله مفصلی به بررسی شرایط مهدی رجبیان، نوازنده، آهنگساز و تنظیم‌کننده سرشناس ایرانی پرداخته است که با انتشار آلبوم جدید «کودتای خدایان» امید زیادی برای نامزدی جایزه موسیقی «گرمی» دارد.

به نوشته بیلبورد، برنامه‌های حکومت ایران برای قطع ارتباط با دنیای خارج، ممکن‌ است مانع تبلیغات یا حتی گفت‌وگوی مهدی رجبیان با هنرمندان بین‌المللی درباره این آلبوم شود.

سپتامبر گذشته، مهدی رجبیان ۳۱ ساله که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ به خاطر فعالیت‌های هنری خود زندانی شده بود، با انتشار آلبوم دیگری خطر دستگیری مجدد را به جان خرید.

او این آلبوم را در یک زیرزمین در ایران ضبط و تنظیم کرد، و از طریق اینترنت با هنرمندانی از برزیل، ترکیه، هندوستان، آرژانتین، و آمریکا همکاری داشت.

کودتای خدایان، مانند آثار اخیر مهدی رجبیان در چارچوب موسیقی ملل و کلاسیک قرار می‌گیرد و او‌ با رویکردی متفاوت، از اصوات نوازندگان بومی، آوای خوانندگان فولکلور، تک‌نوازی هنرمندان کلاسیک، و اجرای ارکستر سمفونی در آفرینش این قطعات استفاده کرده است.

میکس و مسترینگ کودتای خدایان را هاروی ماسن جی آر، رئیس آکادمی گرمی انجام داد و و آلبوم‌ از طریق شرکت او «هاندرآپ» در آمریکا منتشر شد.

این مجموعه شامل چهار قطعه تازیانه بر پیکر بی‌جان، زمزمه راهبه عریان، کتیبه‌ای بر گور پیروان، و کودتای خدایان، نزدیک به ۳۵ دقیقه است.

امانوئل بالدینی از ارکستر ملی سائوپولو در برزیل، که در تولید آلبوم مشارکت داشته است، به بهنود مکری از بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ایده اصلی کودتای خدایان این است که برخی سنت‌های خاورمیانه را با موسیقی غربی کنار هم قرار دهیم. به همین‌ دلیل بسیاری از سازهایی که قبلا هرگز با هم ننواختند، در این‌آلبوم حضور دارند.»

او در ادامه می‌افزاید، «تمامی هنرمندانی که مهدی رجبیان برای این ماجراجویی موسیقایی دعوت کرده‌ فوق‌العاده هستند و این باعث جذابیت این مجموعه شده است.»

این هنرمند برزیلی می‌گوید: «احتمالا رویای دنیایی از مدارا، و صلح، دیالوگ‌هایی است که تبدیل به موسیقی می‌شوند. من فکر می‌کنم این یک رویا در موسیقی است، رویایی که حتی تصورش نیز زیبا خواهد بود.»

کودتای خدایان برای بررسی در بخش‌های بهترین آلبوم موسیقی جهانی، بهترین تنظیم، و ساز و آواز به آکادمی معرفی شده و از شانس زیادی برای نامزدی جایزه گرمی برخوردار است.

اما از آنجایی که حکومت ایران مانع خروج مهدی رجبیان از کشور شده است، او نمی‌تواند شخصا در کارزار تبلیغاتی آلبوم خود مشارکت داشته باشد و در پنجره زمانی ۲۲ اکتبر تا ۵ نوامبر که دور نخست رأی‌گیری انجام می‌شود، با هنرمندان دیگر گفت‌وگو کند.

مهدی رجبیان
مهدی رجبیان

به نوشته بیلبورد، حتی در صورت نامزدی او، آکادمی ممکن‌ است به دلیل محدودیت‌های اینترنتی در ایران، که احتمال تشدید آن توسط حکومت نیز وجود دارد، نتواند با این هنرمند تماس بگیرد.

هر چند برخی هنرمندان در زمینه ابراز علاقه علنی خود برای نامزدی جایزه گرمی خجالتی هستند، ولی مهدی رجبیان می‌خواهد آلبومش حتما نامزد این‌ جایزه شود.

او به بیلبورد می‌گوید: «گرمی فرصتی است برای استفاده از صدای من برای آزادی و ارسال این پیام که هیچ رژیم دیکتاتوری نمی‌تواند جلوی آزادی را بگیرد.»

این هنرمند ایرانی در ادامه می‌افزاید: «فراتر از این‌ نمادگرایی، هیچ جایزه یا دستاوردی نمی‌تواند ثانیه ای از روزهای سخت من را پر کند.»

مهدی رجبیان تاکنون چندین بار با اتهامامی مانند فعالیت غیرمجاز هنری یا آنچه «توهین به مقدسات» عنوان شده تحت بازداشت قرار گرفته و دو سال زندانی بود.

به گفته مهدی رجبیان، هنرمندانی که در تولید آلبوم کودتای خدایان مشارکت داشتند، از نتیجه کار ابراز رضایت می‌کنند، ولی ایرانیان که شنونده اصلی او هستند، به دلیل نگرانی از خطر دستگیری و زندان، با او تماس نمی‌گیرند.

این هنرمند ایرانی امیدوار است تا با وجود تمامی موانع و مشکلات، نامزد جایزه گرمی شود و پیام موسیقایی او به گوش جهانیان برسد.

XS
SM
MD
LG