لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۵

بازتاب بین‌المللی دستگیری مهدی رجبیان، آهنگساز ایرانی،‌ به اتهام همکاری با هنرمندان زن


مهدی رجبیان
مهدی رجبیان

احضار و بازداشت مهدی رجبیان، نوازنده، آهنگساز، و موسیقی‌دان جوان ایرانی به دلیل همکاری با هنرمندان زن در پروژه‌های موسیقایی خود با بازتاب زیادی در رسانه‌های بین‌المللی رو‌به‌رو شده است.

در روزهای اخیر مطالب مختلفی در «فاکس نیوز»، «ای‌بی‌سی»، «نیوزویک»، «دیلی میل»، و سرویس جهانی «بی‌بی‌سی» منتشر شد و این تارنماهای خبری از جنبه‌های گوناگونی به بررسی این موضوع پرداختند.

مهدی رجبیان پس از احضار به دادسرای انقلاب اسلامی شعبه ساری و بازجویی، در نهایت به اتهام استفاده از رقص زنان در آلبوم «اهل خاورمیانه» و همکاری با خوانندگان زن در آلبوم جدید خود بازداشت شد.

این هنرمند ۳۰ ساله پس از چند ساعت بازداشت با سپردن وثیقه آزاد شد و در انتظار تعیین تاریخ محاکمه و حضور دادگاه است.

در قوانین جمهوری اسلامی ایران رقص و تک‌خوانی زنان قدغن است و با متخلفان به شدت برخورد می‌شود.

این در حالی است که در سال‌های اخیر این محدودیت‌ها در ایران افزایش یافته است و حتی از حضور خواننده‌های زن در گروه‌های موسیقی یا هنرنمایی نوازنده‌های زن در اجراهای عمومی نیز جلوگیری می‌شود.

مهدی رجبیان در گفت‌و‌گوهای خود با رسانه‌های بین‌المللی به تشریح جزئیاتی از مراحل دادرسی، و بازجویی خود پرداخته است. به گفته این هنرمند، قاضی پرونده ب او گفته است که آثار او «باعث ترویج فساد و فحشا» در جامعه می‌شود.

آلبوم «اهل خاورمیانه» که در سال ۲۰۱۹ توسط شرکت «سونی» منتشر شد، مجموعه‌ای است که مهدی رجبیان با همکاری تعدادی از هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی تولید کرده است.

جایزه جهانی موسیقی
جایزه جهانی موسیقی

«اهل خاورمیانه» سال گذشته، برنده مدال نقره «گلوبال میوزیک اواردز» یا «جایزه جهانی موسیقی» شد که دستاورد مهمی در این شاخه هنری محسوب می‌شود.

این هنرمند جوان که به گفته مقامات ایرانی به اتهام «فعالیت سیاسی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» دو سال زندانی بود، آهنگ‌های «اهل خاورمیانه» را در دوران حبس نوشت.

او علی رغم اینکه پس از آزادی مشروط از زندان ممنوع الکار شد، این آلبوم را به صورت مخفیانه تولید کرد.

«اهل خاورمیانه» با پیام صلح و آزادی شکل گرفته است ‌و هنرمندانی که از ۱۲ کشور جهان که با مهدی رجبیان در این آلبوم همکاری داشتند، از موسیقی برای مخالفت با جنگ و دفاع از حقوق بشر بهره گرفتند.

اگر چه مدتی از انتشار آلبوم «اهل خاورمیانه» گذشته، ولی شرکت «سونی» اخیراً آن را به صورت اینترنتی در دسترس علاقمندان قرار داده است.

یکی از کلیپ‌های تصویری این آلبوم که با حضور هلیا بنده، هنرمند رقصنده و طراح رقص جوان ایرانی، تهیه شده است، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت. این کلیپ‌ها، که در بازجویی‌ها نیز به آنها اشاره شده است، از اتهامات اصلی‌ مهدی رجبیان محسوب می‌شود.

هلیا بنده که او هم در گذشته دچار مشکلات زیادی شد و به ناچار ایران را ترک کرد، در این کلیپ با رقص و حرکات موزون، برداشت هنری خود از این قطعه موسیقایی را به زیبایی ارائه می‌دهد.

در همین حال، مهدی رجبیان در حال تولید آلبوم جدیدی با همکاری تعدادی از هنرمندان زن ساکن کشورهای خاورمیانه است و ظاهراً مقامات جمهوری اسلامی ایران قصد دارند مانع شکل‌گیری این پروژه هنری شوند و او را به صورت جدی از هرگونه فعالیت موسیقایی منع کردند.

با این حال این هنرمند جوان ایرانی در گفت‌وگوهای رسانه‌ای خود بارها عنوان کرده است که برای آزادی موسیقی می‌جنگد، به هر صورتی که مایل باشد آثارش را بدون خودسانسوری خلق می‌کند، و ترسی از زندان ندارد.

XS
SM
MD
LG