لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

مخالفت مجمع «تشخیص مصلحت» با افزوده شدن شنبه‌ها به تعطیلی آخرهفته؛ توپ همچنان در زمین شورای نگهبان


کارمندان دولت
کارمندان دولت

در حالی که هنوز شورای نگهبان در مورد مصوبه چندی پیش مجلس برای افزوده شدن روز شنبه به تعطیلی آخر هفته در ایران اظهار نظری نکرده، امروز اعلام شد که «هیات عالی نظارت» در مجمع تشخیص مصلحت با تعطیلی شنبه‌ها مخالفت کرده است.

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در جلسه مطبوعاتی امروز خود در مورد این مصوبه مجلس گفته بود که بررسی مصوبه مجلس در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد و هنوز در مورد آن اقدامی صورت نگرفته است.

پس هفته‌ها حاشیه در مورد افزودن یک روز به تعطیلی آخرهفته در ایران، نمایندگان مجلس در نشست ۲۶ اردیبهشت ماه تصویب کردند که روزهای جمعه و شنبه به‌عنوان تعطیلات پایان هفته باشد. اجرایی شدن این مصوبه بستگی به تایید آن توسط شورای نگهبان دارد.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون خدمات کشوری، با ۱۳۶ رای موافق ۶۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع با اصل گزارش کمیسیون اجتماعی مبنی بر افزایش تعطیلات آخر هفته موافقت کردند. بر این اساس، روز شنبه تعطیل می‌شود و ساعت کاری کارمندان از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت در هفته کاهش می‌یابد.

در جریان نشست آن روز مجلس، پیشنهاد تعطیل شدن پنجشنبه‌ها نیز به رای گذاشته شد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.

تصمیم در مورد افزایش تعطیلی آخر هفته در ایران در هفته‌های گذشته به رو در رویی مخالفان و موافقان تبدیل شده بود. در این زمینه یک عضو هیات رئیسه دوره قبل مجلس شورای اسلامی که این مصوبه را به تصویب رساند از نظرخواهی از برخی از «مراجع مذهبی» خبر داده و اعلام کرده بود که «دفتر سه مرجع» مشکلی با تعطیلی روز شنبه ندارند.

کمیسیون اجتماعی در گزارش خود افزوده شدن روز شنبه به تعطیلی آخر هفته را تصویب و پیشنهاد کرده بود در حالی که مخالفان روز پنجشنبه را پیشنهاد می‌کردند و تعطیلی شنبه‌ها را پیروی از «یهودیان» می‌دانستند.

محسن پیرهادی، عضو هیات‌رئیسه مجلس پیشین اعلام کرده بود که «به‌رغم مانور و اتهام تراشی برخی منتقدان و مخالفان، پس از بررسی‌های دقیقی که صورت گرفت عیان شد، تغییر تعطیلی از «پنج شنبه و جمعه» به «جمعه و شنبه» منع شرعی و قانونی ندارد و تصمیمی حاکمیتی محسوب می‌شود که صرفاً نیاز به یک عزم و رویکرد اصلاح بر اساس منافع و مصالح کشور دارد.»

چندی پیش هم رسانه‌های ایران از نامه‌نگاری رئیس اتاق بازرگانی ایران با علی خامنه‌ای برای گرفتن «حکم حکومتی» برای تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌‌ها با رویکرد مطابق سازی جهانی تعطیلات، خبر داده بودند.

احتمال تعطیلی پنجشنبه‌ها به جای شنبه‌ها که علت اصلی مخالفت با آن تعطیلی شنبه‌ها در اسرائیل بود، موجب نگرانی بخش قابل توجهی از فعالان اقتصادی شده بود. در همین رابطه وب‌سایت «خبرآنلاین» نوشته بود که مصوبه قبلی کمیسیون اجتماعی مجلس، موجی از غم را بر دل بخش خصوصی را نشانده است. آن‌ها معتقدند که با تعطیل کردن پنجشنبه‌ها «فاصله ما با اقتصاد دنیا ۴ روز می‌شود و به جای این‌که عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، بیشتر از دنیا عقب می‌مانیم.»

در بخشی از اصل ۱۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی «تعطیل رسمی هفتگی روز جمعه» اعلام شده است. با توجه به تصمیم امروز مجلس، مشخص نیست شورای نگهبان این افزایش تعطیلی آخرهفته را مغایر با این اصل قانون اساسی تشخیص خواهد داد یا با این تغییر موافقت خواهد کرد.

با این حال با توجه به نظر مجمع تشخیص مصلحت که این مصوبه را در مغایرت با «سیاست‌های کلی» اعلام شده توسط علی خامنه‌ای تشخیص داده، به نظر می‌رسد شورای نگهبان نیز آن را مغایر با شرع و قانون اساسی اعلام کند و در این صورت تصمیم‌گیری دوباره درباره آن به مجلس تازه واگذار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG