لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

توپ تعطیلات به زمین خامنه‌ای افتاد؛ درخواست اتاق بازرگانی از رهبر جمهوری اسلامی برای تعطیلی شنبه‌ها


رسانه‌های ایران از نامه‌نگاری رئیس اتاق بازرگانی ایران با علی خامنه‌ای برای گرفتن «حکم حکومتی» برای تعطیلی شنبه‌ها به جای پنجشنبه‌‌ها با رویکرد مطابق سازی جهانی تعطیلات، خبر دادند.

خبرگزاری ایلنا نوشت که صمد حسن‌زاده، در نامه‌های جداگانه به رهبر جمهوری اسلامی، رئیس دولت سیزدهم و رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار برنامه‌ریزی و همراهی برای مطابق سازی تعطیلات آخر هفته با تعطیلات جهانی و اعلام روزهای شنبه به‌عنوان تعطیلی آخر هفته شد.

حسن‌زاده در این نامه تاکید کرده است که تصویب روز پنجشنبه به‌عنوان روز دوم تعطیلات هفته در کمیسیون اجتماعی مجلس منجر به ایجاد وقفه‌ای ۴ روزه در ارتباطات مالی و تجاری با دنیا خواهد شد.

این فعال اقتصادی و رئیس اتاق ایران هشدار داده است که با کاهش روزهای کاری مشترک با قاطبه شرکای تجاری، وضعیت تجاری کشور در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری به منابع ارزی حاصل از صادرات نیازمندیم، تاثیر منفی ایجاد خواهد شد.

احتمال تعطیلی پنجشنبه‌ها به جای شنبه‌ها که علت اصلی مخالفت با آن تعطیلی شنبه‌ها در اسرائیل است، موجب نگرانی بخش قابل توجهی از فعالان اقتصادی شده است. در همین رابطه وب‌سایت «خبرآنلاین» نوشت که مصوبه اخیر کمیسیون اجتماعی مجلس، موجی از غم را بر دل بخش خصوصی را نشانده است. آن‌ها معتقدند که با این اتفاق، «حالا فاصله ما با اقتصاد دنیا ۴ روز می‌شود و به جای این‌که عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، بیشتر از دنیا عقب می‌مانیم.»

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در پاسخ به انتقادات گفته است که «یک‌بار شنبه را مصوب کردیم و پیشنهاد ارائه شده به کمیسیون بود. بعد دیدیم مقاومت‌هایی وجود دارد و به همین دلیل کمیسیون اصلاح کرد و قرار شد مراعا بگذاریم. به این ترتیب، دو روز در هفته را تعطیلی اعلام کنیم و بعد به تشخیص دولت، عمل شود.»

معاون حقوقی مجلس و استان‌های سازمان اداری و استخدامی کشور نیز در همین رابطه به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته است که این تعطیلی برای تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌ها نیست و صرفا دستگاه‌های خدمت‌رسان اداری، در روز پنجشنبه تعطیل خواهند شد.

به باور بسیاری از کارشناسان، این اظهارات مهدی پزدان‌پناه نگرانی‌های مطرح شده را رفع نمی‌کند چراکه با تعطیلی دستگاه‌های دولتی عملا فرآیند انجام امور داخلی و بین المللی متوقف خواهد شد.

XS
SM
MD
LG