لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

ایالات متحده به تلاش برای آزادی آمریکایی‌های «به ناحق بازداشت شده‌ در ایران» ادامه می‌دهد


پرچم ایران / پرچم آمریکا
پرچم ایران / پرچم آمریکا

یک مسئول رسمی ایالات متحده در پاسخ به صدای آمریکا درباره این که آیا آزادی شهروندان اروپایی توسط جمهوری اسلامی به نوعی مقدمه آزادی شهروندان آمریکایی دربند در ایران است گفت: «دولت بایدن به طور جدی به تلاش برای آزادی آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند ادامه می‌دهد.»

روز جمعه ۱۲ خرداد وزیر امور خارجه اتریش با انتشار بیانیه‌ای از آزادی کامران قادری و مسعود مصاحب، دو شهروند دوتابعیتی ایرانی-اتریشی زندانی در ایران، خبر داد. یک زندانی دانمارکی نیز از زندانهای ایران آزاد شده است که تا کنون هویت او اعلام نشده است.

آزادی این سه شهروند اروپایی حدود سه هفته پس از آزادی دو شهروند فرانسوی و فرانسوی-ایرلندی دیگر به نام‌های بنجامین بریر و برنارد فیلان انجام می‌شود.

همچنین جمعه گذشته دولت‌های ایران و عمان با پادرمیانی پادشاهی عمان، اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به دست‌داشتن در اقدام تروریستی، را با اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی، مبادله کردند.

کشورهای غربی، زندانی شدن شهروندان خود از سوی جمهوری اسلامی را «گروگان‌گیری سیاسی» خوانده و بارها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به این رویه «ظالمانه» خود پایان دهد.

اما جمهوری اسلامی با رد این موضوع و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، همچنان به بازداشت و زندانی‌کردن شهروندان غربی و دوتابعیتی بنا به اتهاماتی همچون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» ادامه می‌دهد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG