لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

تلاش جمهوری اسلامی برای اعتبارزدایی از رسانه؛ همشهری: به‌دنبال تربیت «چریک خبرنگار» هستیم!


آرشیو - دوره آموزشی قلم از سوی قرارگاه شهید آوینی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق
آرشیو - دوره آموزشی قلم از سوی قرارگاه شهید آوینی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق

همزمان با نصب تابلوهای شهری «ضد رسانه‌ای» در اصفهان توسط شهرداری این شهر، مدیرمسئول روزنامه شهرداری تهران نیز از انجام اقداماتی برای «تربیت چریک خبرنگار» خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، محسن مهدیان، مدیرمسئول روزنامه «همشهری» وابسته به شهرداری تهران، در صحن شورای شهر پایتخت گفته است: در حال راه‌اندازی «مدرسه همشهری» هستیم.

او این مدرسه را در راستای بالا بردن جایگاه «بینشی، دانشی و مهارتی» نیروهایی دانسته که از آنها با عنوان «چریک خبرنگار» نام برده و هدف را نیز «تربیت» چنین افرادی عنوان کرده است.

مدیرمسئول روزنامه «همشهری» چاپ تهران که از محل بودجه عمومی اداره می‌شود، هدف از این مجموعه اقدامات را، نیز آموزش «خبرنگار فعال عصر پلتفرم» و تربیت نیرو برای «جهاد تبیین» که از دستورات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به نیروهای وفادار به خود بوده، عنوان داشته است.

علی خامنه‌ای نوزدهم بهمن‌ماه ۱۴۰۰ گفته بود: «نظام اسلامی نیازمند یک حرکت دفاعی و تهاجم ترکیبی با محوریت فریضه فوری و قطعی جهاد تبیین است.»

نهادهای حکومتی در ایران و چهره‌های وابسته به آنها همواره سعی کرده‌اند با اعتبارزدایی از رسانه‌ها و سایر مجاری خبری مستقل، به ترویج تک‌صدایی و تخریب جایگاه اطلاع‌رسانی آزاد بپردازند.

در همین زمینه، مریم شکرانی، روزنامه‌نگار با انتشار مجموعه تصاویر دریافتی، نوشت: «شهرداری اصفهان تبلیغات ضد رسانه بر در و دیوار شهر به نمایش درآورده تا رسانه‌ها را بی‌اعتبار کند.»

این روزنامه‌نگار در بخشی از توئیت خود، نوشت: چنین فعالیت‌های ضد رسانه‌ای، از کشوری که در «قعر فهرست آزادی بیان» است و نگاهی مانند «کره‌شمالی» به رسانه دارد، «بعید نبود.»

پوسترهای منتشر شده در اصفهان علیه رسانه‌ها
پوسترهای منتشر شده در اصفهان علیه رسانه‌ها

بر پایه تازه‌ترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز در اردیبهشت‌ماه، ایران از لحاظ آزادی رسانه‌ها، میان ۱۸۰ کشور جهان، در رده ۱۷۷ قرار گرفته است. بر این اساس، آزادی رسانه‌ها تنها در سه کشور ویتنام، چین و کره شمالی از ایران بدتر است.

گزارشگران بدون مرز در این گزارش، وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران را «نگران‌کننده» خوانده و جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در این باره نامیده‌اند.

XS
SM
MD
LG